Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa tysiące co łaska

Piotr Furtak
Ślub w parafii w Przechlewie kosztuje 1600 złotych
Ślub w parafii w Przechlewie kosztuje 1600 złotych sxc.hu
Ile zapłacimy za chrzest dziecka, ile za mszę świętą, a ile za ślub... W parafiach rzymskokatolickich obowiązuje rzekoma dobrowolność, ale dla nikogo tajemnicą nie jest, iż w poszczególnych wspólnotach parafialnych wygląda to bardzo różnie, a termin 'co łaska' nie zawsze oznacza faktyczną dobrowolność. Kościelne stawki śledzą autorzy serwisu internetowego www.colaska.pl.

Podają oni stawki obowiązujące w poszczególnych parafiach. Przez dłuższy czas wśród wspólnot, gdzie dominują najwyższe stawki, liderem była parafia pw. św. Anny w Przechlewie. Według portalu, za ślub kościelny musimy zapłacić tu 1600 złotych, za pogrzeb 2100 złotych, a chrzest 500 złotych.
Ponieważ portal się rozwija i przez cały czas dodawane są informacje o stawkach obowiązujących w kolejnych parafiach, w tej chwili wspólnota z Przechlewa tylko w jednym przypadku podawana jest na stronie głównej portalu jako najdroższa.

Przeczytaj także:Komu najbardziej ufają Polacy? Internet lepszy od Kościoła i polityków?

Według autorów serwisu, za odprawienie mszy świętej w danej intencji proboszcz żąda 300 złotych. Na przeciwnym biegunie (parafia najtańsza pod tym względem) wymieniana jest parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku, gdzie minimalna stawka ma wynosić 10 zł.
Co ciekawe - słupskie parafie są najwyraźniej uprzywilejowane przez autorów portalu. Ich zdaniem, za mszę pogrzebową najmniej zapłacimy w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego. Minimalna stawka ma wynosić tu 200 złotych. Najdroższa ma być jedna z parafii w Mielcu. Tam opłacenie pogrzebu w kościele to koszt 2600 złotych.

Proboszcz parafii w Przechlewie o portalu i stawkach, które są na nim podawane, dowiedział się od nas. Nie chciał rozmawiać z nami na ten temat. - Ktoś wypisuje tam jakieś bzdury - mówi ksiądz Janusz Fierek. - Nie mam zamiaru tego komentować.
Na temat stawek obowiązujących w swoim kościele nie chcą wypowiadać się również mieszkańcy Przechlewa. Zadzwoniliśmy do kilku domów. Wszędzie słyszeliśmy w odpowiedzi, że na ten temat nikt nie będzie rozmawiał z dziennikarzami.

Przeczytaj także:W Gdańsku stanie bazylika p.w. Jana PawłaII

Bardziej rozmowny był ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy kurii w Pelplinie.
- W internecie można umieścić wszystko - mówi ksiądz Smagliński. - W rzeczywistości nie ma odgórnie ustalonych stawek za udzielenie sakramentów czy też inne posługi duszpasterskie. Jest to uzależnione od wielu czynników - między innymi od tradycji i obyczajów panujących w danej parafii, jej potrzeb... Podobnie jest z każdym towarem. Na jednej stacji możemy zapłacić na przykład 5 złotych za litr benzyny, na innej już o 20 groszy więcej. Na pewno jednak nie powinno dochodzić do sytuacji, że któryś z księży nie udzieli sakramentu, gdyż otrzymał za to zbyt mało pieniędzy.

Ksiądz Smagliński przestrzega przed uogólnianiem.
- Ofiarność parafian w Warszawie oraz w niewielkiej, popegeerowskiej miejscowości będzie na pewno różna - mówi rzecznik kurii w Pelplinie. - Ludzie bardzo często przedstawiają sprawę dość jednostronnie, tymczasem są dwie strony medalu. Wszystko jest uzależnione od ustaleń, kultury bycia i zwyczajów. Jestem przekonany, że w każdej parafii proboszcz bierze pod uwagę również sytuację materialną rodziny, która prosi o udzielenie sakramentu.

Autorzy serwisu nie podają swojego numeru telefonu na stronie. Dowiadujemy się z niej jedynie, że redakcja mieści się w Kielcach, podany jest również adres e-mail. Przed tygodniem wysłaliśmy na ten adres kilka pytań oraz prośbę o podanie numeru telefonu kontaktowego. Nikt się nie odezwał.
W tej chwili na stronie www.colaska.pl nie ma informacji dotyczących na przykład stawek obowiązujących w Człuchowie, Bytowie czy Chojnicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki