Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Refleksje, które powodują drżenie serca. Uroczyste podsumowanie Gdańskiego Konkursu Poetyckiego dla seniorów w ramach Benefisu Dojrzałości

Karolina Kaczykowska
Karolina Kaczykowska
W Gdańsku mieszka ok. 120000 seniorów. Stanowią 1/4 mieszkańców miasta. Udowadniają, że życie nie kończy się wtedy, kiedy przychodzi emerytura. Wręcz przeciwnie. Jest to idealny okres do spełniania swoich pasji. Na przykład pisania poezji. Właśnie dlatego zorganizowano Gdański Konkurs Poetycki „Benefis Dojrzałości 2018”, który właśnie został rozstrzygnięty.

To już druga odsłona tego konkursu. 19 czerwca w Ratuszu Staromiejskim zgromadzili się seniorzy-poeci. Ponad 40 uczestników, 100 wierszy, a można było wyróżnić tylko 8 osób. Niecierpliwie oczekiwano na ogłoszenie laureatów. Najlepsza okazała się Alicja Kubica i jej „Mężczyzna somnambuliczny”. Zanim to oznajmiono, głos zabrali koordynatorzy projektu – Andrzej Urbański i Jarosław Polański.

- Przybyliśmy do Ratusza Staromiejskiego, bo przecież niebawem ogłosimy wyniki II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego i wszyscy właśnie na to czekacie – powiedział Andrzej Urbański.

By przypomnieć ubiegłoroczny konkurs, zaprezentowano skrót z koncertu, który odbył się w Teatrze Wybrzeże. W sali Nadbałtyckiego Centrum Kultury rozbrzmiała muzyka i słowa najlepszych wierszy z 2017 roku.

Następnie głos zabrał Kamil Cieślik – dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Przedstawił zeszłoroczną i obecną koncepcję muzyczną. W I edycji konkursu 1 osoba komponowała muzykę do utworów wszystkich wyróżnionych. W tym roku postanowiono, że kompozytorów będzie 7, w dodatku będą to studenci Akademii Muzycznej.

- Dzisiaj poznaliśmy osoby, autorów tekstów, do których będziemy komponować muzykę. Mieliśmy wgląd do wierszy, ale nie wiedzieliśmy kto je napisał – zdradził jeden z kompozytorów i studentów Akademii Muzycznej, Maksym Kalinowski.
- To świetna inicjatywa i według mnie mało takich. Jednak odpycha się od siebie seniorów. Młodzi ludzie dla siebie, seniorzy dla siebie, ale fajnie jest połączyć świeże pomysły z doświadczeniem – skomentował Krzysztof Falkowski, który również skomponuje muzykę do wyróżnionej poezji.

Na rozstrzygnięciu Konkursu Poetyckiego pojawił się Piotr Kowalczuk – zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Chciałbym przede wszystkim podziękować za wasze zaangażowanie – zwrócił się do uczestników konkursu. - Chodzi o to, by Gdańsk się zmieniał, żeby nie tylko mówić o seniorach, ale czerpać garściami z waszego doświadczenia i z waszej miłości do Gdańska i ludzi, z waszej otwartości – dodał później.

Na dużym ekranie wyświetlono spot, którego bohaterami byli seniorzy. Pełni życia i zapału, uśmiechnięci pokazywali, że starszy wiek nie zwalnia z korzystania z życia. Nadal można cieszyć się chwilą, spotykać się z przyjaciółmi, kochać.
Na chwilę przed ogłoszeniem wyników, przemówiła Grażyna Bogusz, przewodnicząca jury. Wraz z Kamilem Cieślikiem wytypowała ósemkę najlepszych wierszy. - Chciałabym ogłosić coś bardzo ważnego. Nieprawdą jest, że poezja umiera. Widać to dokładnie w państwa wierszach.

Nadeszła ta najbardziej emocjonująca chwila. Wymieniono osiem nazwisk. Osiem osób, na twarzach których malowało się niedowierzanie, a po policzkach ciekły łzy radości i wzruszenia. Laureatami II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego zostali: Barbara Belecka, Bogusława Kępińska-Beratz, Danuta Kobylarz, Grzegorz Sowa, Jadwiga Hoppe, Jadwiga Tomaszewska, Małgorzata Chaładus, Alicja Kubica.

- Po wielu latach wróciłam do swoich pasji z lat studenckich, bo czułam, że kiedyś do nich jednak wrócę. Zawsze mnie zachwycała zabawa słowem, dbałość o prozodię i ciekawie opowiedziana historia. Po prostu lubię pisać teksty, z których mogłyby powstawać piosenki, bo pisząc zawsze muzyka gra w sercu i duszy. Chciałabym dalej się tym zajmować– mówiła Alicja Kubica, której utwór został również wybrany do Konkursu Kompozytorskiego.

To jeszcze nie koniec. 5 listopada będzie ciąg dalszy. Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku trójmiejscy artyści zaprezentują owoc współpracy seniorów i młodych kompozytorów.dowadniają, że życie nie kończy się wtedy, kiedy przychodzi emerytura. Wręcz przeciwnie. Jest to idealny okres do spełniania swoich pasji. Na przykład pisania poezji. Właśnie dlatego zorganizowano Gdański Konkurs Poetycki „Benefis Dojrzałości 2018”, który został rozstrzygnięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki