Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale „Pro Domo Trsoviensi” w Tczewie dla 5 osób. Jednomyślności wśród radnych nie było

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Rada Miejska w Tczewie nadała pięć medali „Pro Domo Trsoviensi”. To coroczne wyróżnienia dla osób, które przysparzają miastu splendoru. Medale przyznawane są za działalność naukową, gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową oraz inne osiągnięcia. W tym roku nagrodzono trenerów i popularyzatorów sportu, malarza i muzyka.
Rada Miejska w Tczewie nadała pięć medali „Pro Domo Trsoviensi”. To coroczne wyróżnienia dla osób, które przysparzają miastu splendoru. Medale przyznawane są za działalność naukową, gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową oraz inne osiągnięcia. W tym roku nagrodzono trenerów i popularyzatorów sportu, malarza i muzyka. Andrzej Gurba
Rada Miejska w Tczewie nadała pięć medali „Pro Domo Trsoviensi”. To coroczne wyróżnienia dla osób, które przysparzają miastu splendoru. Medale przyznawane są za działalność naukową, gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową oraz inne osiągnięcia. W tym roku nagrodzono trenerów i popularyzatorów sportu, malarza i muzyka.

Wszystkie zgłoszone osoby (kandydatów do wyróżnienia zgłaszają instytucje, organizacje, zakłady pracy i inne formalnoprawne zbiorowości oraz grupy składające się z co najmniej 30 mieszkańców Tczewa) uzyskały w głosowaniu radnych na sesji wymaganą większość, ale nie wszędzie miała miejsce jednomyślność (na sesji nie było dyskusji nad kandydaturami).

Jednomyślnie medale nadano: Kamili Justa-Kowalskiej oraz Kazimierzowi Homie (22 głosy "za"). Adam Wendt otrzymał 21 głosów "za", 1 radny głosował przeciw. Edmund Antczak i Jarosław Kukowski otrzymali 17 głosów "za", po 5 radnych było przeciw.

Jarosław Kukowski wyróżniony za pracę artystyczną i promocję sztuki

Jarosławowi Kukowskiemu nadano medal za 30-letnią pracę artystyczną i promocję sztuki oraz miasta w Tczewie i za granicą.
Jarosław Kukowski jest rodowitym tczewianinem, polskim malarzem współczesnym, designerem i jurorem międzynarodowych konkursów artystycznych. To ambasador sztuki tworzonej w Tczewie. Jego prace były wystawiane w tak prestiżowych miejscach, jak m.in. Luwr, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Oddział Muzeum Narodowego – Królikarnia, Rempex w Warszawie czy Nowy Jork (Art Expo). Za pracę artystyczną otrzymał wyróżnienia i nagrody, w tym odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Adam Wendt nagrodzony za propagowanie muzyki jazzowej

Adam Wendt został wyróżniony za działalność kulturalną i pedagogiczną w zakresie propagowania muzyki jazzowej. To saksofonista, kompozytor, aranżer oraz pedagog. Od dzieciństwa mieszkał w Tczewie i tu rozpoczął swoją karierę artystyczną. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował i nadal współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop. Nagrywał i koncertował z wieloma światowymi sławami muzyki jazzowej. Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej kilka lat był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku Wrzeszczu i Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Tczewie.

Edmund Antczak wyróżniony za działalność sportową i społeczną

Edmund Antczak jest trenerem klasy mistrzowskiej w lekkiej atletyce, działaczem sportowym i społecznym. W latach 1964 – 1986 był czołowym zawodnikiem Polski i Europy w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Edmund Antczak trenował również podnoszenie ciężarów i dwukrotnie został wicemistrzem Polski w wadze superciężkiej. Po zakończeniu w wieku 40 lat kariery sportowej jako zawodnik rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych UNIMOR w Gdańsku, a następnie w Zespole Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie. Od 1996 roku Edmund Antczak jest trenerem reprezentacji Polski w rzutach lekkoatletycznych. Został też powołany przez Polski Komitet Olimpijski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2020 rok) w charakterze trenera lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Jest wychowawcą i trenerem wielu medalistów Mistrzostw Polski.

Kazimierz Homa wyróżniony za działalność sportową

Kazimierzowi Homie nadano medal za działalność sportową na terenie miasta Tczewa, powiatu tczewskiego, województwa pomorskiego, Polski oraz poza granicami kraju. Do największych sukcesów sportowych zaliczyć można czołowe lokaty zespołów seniorskich piłki nożnej i ręcznej w II i III lidze oraz ciągłość szkolenia grup młodzieżowych.

Kamila Justa-Kowalska nagrodzona za działalność sportowo-wędkarską

Kamila Justa-Kowalska została wyróżniona za działalność sportową (wędkarską). W zawodach z cyklu Grand Prix Polski zwyciężała ponad dwadzieścia razy. Wraz z drużyną „TRAPER” trzynaście razy zdobyła drużynowe Mistrzostwo Polski. Trzykrotnie sięgała po tytuł indywidualnego Mistrza Polski. W 2001 roku pierwszy raz wystartowała w Mistrzostwach Świata. W sumie w zawodach tej rangi brała udział 17 razy. Najważniejsze osiągnięcia to: brązowy medal w 2005 roku w Zagrzebiu (Chorwacja), złoty medal w 2016 roku w Meridzie (Hiszpania), złoty medal w 2021 roku w Almere (Holandia), brązowy medal w 2022 roku w Grawelines (Francja) i srebrny medal w 2023 roku w Apatin (Serbia). Dodatkowo w roku 2023 wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal. Te osiągnięcia wielokrotnie zapewniały jej tytuł „Wędkarza roku”. Kamila Justa-Kowalska jest osobą, która propaguje wędkarstwo wśród dzieci, młodzieży i kobiet.

Medale zostaną wręczone 30 stycznia 2024 roku w czasie Dnia Tczewa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki