Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska kamienica numerem 1 w Polsce? Tak może się stać

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ulica Rybołowców to jeden z najciekawszych historycznie zakątków Gdańska-Nowego Portu. Znajdująca się przy niej XIX-wieczna kamienica ma szansę stać się numerem 1 w Polsce. Bogato zdobiony, eklektyczny obiekt rywalizuje w konkursie "Zadbany zabytek", który organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych. Chodzi także o ciągłe, systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

Konkurs "Zadbany zabytek" ma kilka kategorii

Zabytki do konkursu mogą co roku zgłosić właściciele, posiadacze, zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych, a także wojewódzcy i samorządowi konserwatorzy zabytków.

Przeczytaj także:
Co dalej z tajemniczą posiadłością w środku lasu? Inwestor milczy, wójt ma nadzieję

Konkurs ma kilka kategorii. Są to: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne), zabytek dostępny, właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. W pierwszych pięciu kategoriach pod uwagę brane są prace zakończone w okresie pięciu ostatnich lat.

W bieżącej edycji konkursu wpłynęło 78 zgłoszeń. Do dalszego etapu zakwalifikowano 67.

Gdańską kamienicę wybudowano w 1898 roku

Kamienica przy ulicy Robołowców 8 rywalizuje w kategorii: utrwalanie wartości zabytkowej obiektu (ma 19 konkurentów).

Trzykondygnacyjny obiekt wybudowano w 1898 r. Ma styl eklektyczny. W latach 2018-2021 przeprowadzony został remont elewacji oraz przejazdu bramnego.

Czytaj także:

Odnowiono wszystkie dekoracje architektoniczne. To m.in.: cztery hermy kobiece w kształcie ozdobnych pilastrów, wystawka na przedłużeniu osi elewacji, dwie kolumny dźwigające balkon (stylizowane na toskańskie), figury chłopców.

Koszt prac to około 834 tys. zł. Pieniądze wyłożyło miasto. Było także niewielkie wsparcie z Unii Europejskiej (około 100 tys. zł).

Dodajmy, że w kategorii "adaptacja obiektów zabytkowych" o palmę pierwszeństwa rywalizują m.in. dwa gdańskie obiekty: dawna hala montażu sekcji U-bootów (obecnie Food Hall Montowania) oraz Wielki Młyn (obecnie Muzeum Bursztynu). A w tej samej kategorii, co gdańska kamienica, zgłoszony został budynek dawnego starostwa w Kartuzach.

Ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych oraz uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w terminie do 30 czerwca 2024 r.  

Zobaczcie zdjęcia:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki