Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca sezonowa w Gdańsku. Gdzie szukać? Czy takie zajęcie będzie mocnym punktem w CV? Radzi Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Pracodawcy poszukują bowiem nie tylko osób, które mają określony poziom wykształcenia. Firmy niejednokrotnie na równi z dyplomem stawiają praktyczne umiejętności, a także posiadanie określonych umiejętności społecznych i interpersonalnych (np. radzenie sobie ze stresem, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole).
Pracodawcy poszukują bowiem nie tylko osób, które mają określony poziom wykształcenia. Firmy niejednokrotnie na równi z dyplomem stawiają praktyczne umiejętności, a także posiadanie określonych umiejętności społecznych i interpersonalnych (np. radzenie sobie ze stresem, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole). Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Jak wygląda temat pracy sezonowej w Gdańsku? W jakich branżach najłatwiej o oferty? Czy pracodawcy wymagają certyfikatu covidowego? I czy warto chwalić się pracą wykonywaną w wakacje, gdy będziemy już szukać czegoś na stałe? Na te pytania odpowiada Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy. Przeczytajcie, co jeszcze warto wiedzieć o pracy sezonowej.

Jakie oferty pracy sezonowej pojawiają się w Gdańskim Urzędzie Pracy? Czego jest najwięcej? Mogę prosić o kilka przykładów?

Ze względu na turystyczną specyfikę naszego regionu, rynek pracy sezonowej w miesiącach letnich wygląda bardzo podobnie jak latach ubiegłych. Już od maja przedsiębiorcy zgłaszają zapotrzebowanie m.in. na pracowników hoteli (recepcjonistów, pokojowe, personel sprzątający), małej gastronomii (kucharzy, pomocników kucharzy, kelnerów, barmanów), a także sprzedawców na różnego rodzaju stoiskach. Wśród ofert pracy sezonowej znajdują się również pojedyncze propozycje dla ogrodników, wychowawców na koloniach czy pracowników biur turystycznych.

Czy tego typu ofert jest więcej niż np. rok temu?

Od początku maja do końca września 2020 r. GUP zarejestrował 25 ofert pracy dla kucharzy, 64 dla pomocników kuchennych, 18 dla recepcjonistów oraz 22 dla kelnerów/barmanów. Łączni było to więc 129 propozycji zatrudnienia. W tym roku (od początku maja do 12 lipca) w dyspozycji urzędu pracy znajdowało się natomiast 28 ogłoszeń dla kucharzy, 40 dla pomocy kuchennej, 10 dla recepcjonistów i 12 dla kelnerów barmanów. Daje to razem 90 ogłoszeń, jednak sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna i z każdym tygodniem liczba zgłoszeń z pewnością będzie rosła.

Zmieniła się specyfika ogłoszeń w stosunku do tych przed pandemią? Czy pracodawcy szukają kogoś innego? Może mają jakieś specjalne wymagania?

Treść ogłoszeń, podobnie jak poziom oferowanego w nich wynagrodzenia, jest bardzo podobna do ofert zgłaszanych przed pandemią.

Nie zdarzyła się także sytuacja, w której pracodawca deklarowałby zatrudnienie kandydatów posiadających tzw. certyfikat covidowy.

Pracy sezonowej poszukują głównie młodzi ludzie? To właśnie z nimi dodatkowa praca w okresie letnim kojarzy się najczęściej. A może dodatkowego zarobku szukają również i ci w nieco „poważniejszym” wieku?

Naturalnie, nie tylko osoby młode zainteresowane są pracę sezonową. Wśród wakacyjnych pracowników można także spotkać osoby dojrzałe. Jednak ten typ pracy tradycyjnie może kojarzyć się z niższymi zarobkami, zmianowością oraz zatrudnieniem w oparciu o umowy cywilno-prawne. Z pewnością nie będzie to stanowić problemu dla bardzo wielu osób młodych, które w wakacje mogą dość elastycznie gospodarować swoim czasem, a ich oczekiwania finansowe są z reguły niższe niż osób już doświadczonych.

Należy jednak zauważyć, że ten sezon jest wyjątkowy. Wszystko za sprawą trwającej epidemii, wskutek której zajęcia w tradycyjnej, stacjonarnej formie zostały zawieszone. W efekcie część studentów, którzy nie mieszkali na stałe w Gdańsku i którzy utrzymywali się tutaj m.in. z pracy dorywczej i sezonowej, powróciło do swych domów i wrócą do Trójmiasta dopiero po wakacjach. Z podjęciem tego typu pracy wstrzymuje się również część młodych gdańszczan, którzy w obawie przed zachorowaniem wolą zrezygnować z pracy sezonowej, często związanej z obsługą turystów przyjeżdżających do Gdańska ze wszystkich stron świata.

Wszystko to sprawiło, że już w maju tego roku wielu pracodawców miało bardzo poważne problemy ze skompletowaniem pracowników na okres wakacyjny.

Czy później, szukając zatrudnienia na stałe, warto wspominać potencjalnemu pracodawcy o tym, że sprzedawaliśmy lody albo pracowaliśmy jako kelner? Na rozmowie kwalifikacyjnej wypadniemy dzięki temu lepiej czy może gorzej? Nad tym zastanawiają się przede wszystkim ci, którzy stałej pracy jeszcze nie szukali.

W przypadku osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub są na nim od niedawna, każde doświadczenie zawodowe jest cenne, nawet wówczas gdy wakacyjna praca nie wiąże się bezpośrednio z zawodem, jaki planujemy wykonywać w przyszłości.

Pracodawcy poszukują bowiem nie tylko osób, które mają określony poziom wykształcenia. Firmy niejednokrotnie na równi z dyplomem stawiają praktyczne umiejętności, a także posiadanie określonych umiejętności społecznych i interpersonalnych (np. radzenie sobie ze stresem, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole).

Podjęcie zatrudnienia w młodym wieku jest oznaką dojrzałości, umiejętnego gospodarowania pieniędzmi, samodzielności, kreatywności oraz zdyscyplinowania. To także ważna lekcja współpracy z klientami i kolegami z pracy. Każda z tych cech jest mile widziana przez wielu pracodawców i z pewnością wzbogaci CV.

Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy
Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy fot. nadesłane/GUP
Praca sezonowa stanowi świetną okazję do zdobycia dodatkowego zarobku. Ze względu na lepsze płace, wiele osób decyduje się na jej podjęcie za granicą. Zobacz, o czym pamiętać, szukając pracy sezonowej w innym kraju

10 rzeczy, które warto wiedzieć o pracy sezonowej w Polsce i...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki