Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Gdańsk wystawił do przetargu teren w Porcie Północnym pod przeładunek zbóż i nie tylko

MT
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA ogłosił przetarg na oddanie jej w najem długoterminowy. Teren liczy blisko 24 ha i częściowo ma zostać zagospodarowany pod przeładunek zbóż.

Nieruchomość zlokalizowana jest w głębokowodnej części Portu Gdańsk, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym i w sąsiedztwie Baltic HUB. Obszar jest objęty aktywnym pozwoleniem na budowę terminala przeznaczonego do przeładunku towarów pochodzenia rolniczego obejmującym tory kolejowe, parking, drogi i infrastrukturę hydrotechniczną do cumowania statków oraz infrastrukturę niezbędną do składowania i przeładunku zbóż.

Minimalna wielkość przeładunków realizowana przez przyszłego najemcę nie może być niższa niż 2 mln ton, w tym 500 tys. ton zboża rocznie. Dzierżawa obwiązywać będzie przez 30 lat.

Pozwolenie na budowę terminala zbożowego obejmuj większą cześć pirsu oraz większą część działki na jego zapleczu. ZMPG zaznaczył, że oczekuje na oferty zakładające dywersyfikację obsługiwanych grup ładunkowych. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę produkcyjno – usługową.

Inwestor zobowiązany będzie także do przeprowadzenia inwestycji w dostosowanie pirsu do przeładunków towarów. Jeśli przekroczą one 150 mln w ciągu 6 lat będzie zwolniony w tym czasie z opłat dodatkowych wynikających z niewykonania minimalnych przeładunków.

Atutem nieruchomości jest jej doskonałe skomunikowanie. Ponad dwa lata temu dobiegła końca modernizacja wewnętrznego układu komunikacyjnego zlokalizowanego w Porcie Zewnętrznym, której celem było doprowadzenie ruchu kolejowego oraz samochodowego do głębokowodnych terminali przeładunkowych. Wybudowanych lub przebudowanych zostało łącznie 7,2 km dróg, 10 km torów, łącznie z torem dojazdowym do przedmiotowej nieruchomości, powstały 4 obiekty mostowe. Inwestycje u bram portu zrealizowały też inne podmioty, w tym PKP PLK. W ramach projektu pod nazwą „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk” przebudowywanych zostało ponad 70 km torów, 13 przejazdów kolejowo – drogowych i przejść dla pieszych. Inwestycja ta z pewnością przyczyniła się do zwiększenia przepustowości kolejowej a zatem i atrakcyjności Portu Gdańsk w oczach inwestorów.

O poprawę dostępu od strony morza do tej części portu zadbał też Urząd Morski w Gdyni. W grudniu 2019 r. zakończył modernizację toru wodnego do Portu Północnego. Teraz tor podejściowy jest szerszy i głębszy (głębokość techniczna wynosi 18 m).

Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem europejskim ostatniej dekady. Obecnie zajmuje 6 miejsce w Unii Europejskiej. Wyprzedził Marsylię, Barcelonę, Konstancę i Walencję. Co ważne nadal utrzymuje pozycję lidera kontenerowego na Bałtyku i 2. miejsce w przeładunkach ogółem. To jedyny port na Morzu Bałtyckim przystosowany do obsługi największych statków oceanicznych na świecie.

– Naszym atutem jest też to, że jesteśmy portem bez ograniczeń, wolnym od zalodzenia, głębokowodnym i uniwersalnym. Po pierwszym kwartale 2023 r. (według Eurostatu) jesteśmy na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków. Wyprzedziliśmy już takie porty jak m.in. Bremerhaven i Barcelonę. W sumie przez cały 2023 r. przeładowaliśmy o 13 mln ton towarów więcej niż w 2022 r. - mówi Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk.

To już drugie podejście do znalezienia dzierżawcy dla tego ternu. Poprzedni przetarg został odwołany w 2022 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki