Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie; Autostrada wodna na Wiśle. Program Żuławski jest już na drugim etapie

Jacek Sieński
Jacek Sieński
Podczas konferencji podsumowującej realizację I Etapu Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2030 (projekty 2007 - 2015)”, która odbyła się 8 grudnia w Gdańsku, przedstawiono jego II etap do roku 2020.

W ramach tego programu, zwanego żuławskim, prowadzone są prace hydrotechniczne zabezpieczające obszary Żuław i inne, leżące nad Dolną Wisłą, przed powodziami. Liderem działań ujętych w Programie Żuławskim 2030 jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

O kontynuowaniu prac zabezpieczających Żuławy, które planowane są do realizacji na II Etapie Programu Żuławskiego 2014-2020, mówił Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ds. technicznych i inwestycji RZGW w Gdańsku. Do ochrony obszarów nad-rzecznych przed katastrofalnym zalewaniem zobowiązują nasz kraj akty prawne Unii Europejskiej - Ramowa Dyrektywa Wodna i Dyrektywa Powodziowa. W II etapie programu ma być wykonanych 70 zadań inwestycyjnych. Koszt ich zrealizowania oszacowano w sumie na 848 mln zł. Mają one uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w perspektywie finansowej 2014 - 2020.

Żeby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Gdańskiego Węzła Wodnego będą wykonane zrzuty z Kanału Raduni, zbudowane zbiorniki retencyjne na potokach Borkowskim, Świętego Wojciecha, Rotmanka i na Strudze Jagatowskiej oraz odbudowane wały przeciwpowodziowe rzeki Motławy i Opływu Motławy. Poprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego przed wylewem Wisły służyć ma przebudowa stopnia Przegalina na Martwej Wiśle, odbudowa ostróg regulacyjnych na Wiśle, zbudowanie lodołamaczy dla RZGW Gdańsk, odbudowa prawego wału przeciwpowodziowego Wisły oraz remonty istniejących wrót przeciwpowodziowych i przeciwsztormowych.

Aby zapewnić bezpieczeństwo powodziowe na terenach Żuław Wiślanych, na II etapie programu przewidziano przebudowę wałów przeciwpowodziowych nad kanałami Juranda, Śledziowym, Piaskowym, Gołębim, Wysokim, Przekop rzeki Fiszewki i Malewskim oraz nad rzekami Radunia, Kłodawa, Bielawa, Tuga, Nogat, Wisła Królewiecka, Szkarpawa, Motława i strugą Bierutówką. Wyremontowane mają być wrota przeciwpowodziowe i przeciwsztormowe, oddzielające Przekop Wisły od Martwej Wisły (Przegalina) i Szkarpawy (Gdańska Głowa) oraz Wisłę od Nogatu (Biała Góra).

Do przebudowy przeznaczono układy odwodnieniowe polderów Olszynka i Rudniki oraz zaplanowano zbudowanie nowej przepompowni Olszynka II, odbudowanie koryta kanału dopływowego i przebudowanie układu odwodnieniowego na Wyspie Sobieszewskiej. Poza tym zbudowanych lub przebudowanych zostanie kilkanaście stacji pomp.

Plan działań na II etapie programu uwzględnia Mapę Zagrożenia Powodziowego na obszarze objętym Programem Żuławskim 2030, dla tzw. wody stuletniej (zagrożenie od strony morza i od strony rzek). Bierze także pod uwagę symulację zalania obszaru Żuław w wyniku awarii wałów przeciwpowodziowych Wisły. Na I etapie programu do 2015 roku wykonano Wstępną Ocenę Ryzyka Powodziowego, Mapy Zagrożenia i Ryzyka Powodziowego oraz Projekt Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Planowanym działaniem jest opracowanie 22 grudnia tego roku Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (wymaga zatwierdzenia przez Radę Ministrów).

Na liście indykatywnej zadań planowanych do realizacji z dofinansowaniem unijnym, w perspektywie finansowej 2014-2020, znajdują się budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku i inwestycje II Etapu Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2020”. Wartość tych dwóch zadań wyniesie razem 194 mln zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki