Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienna Grodza w Gdańsku. Czy bezpieczeństwo zostało naruszone? Zobaczcie ZDJĘCIA, WIDEO

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Wrota przeciwpowodziowe na stopniu wodnym Kamienna Grodza w Gdańsku. Dlaczego to miejsce jest tak ważne z punktu bezpieczeństwa gdańszczan? Między innymi dlatego, że wrota te chronią Olszynkę przed napływem Motławą powodzi z Zatoki Gdańskiej. Zdarza się to m.in. wtedy, gdy poziom morza się podnosi. Wrota działają automatycznie i zamykają się samoczynnie, gdy zachodzi taka potrzeba. Ktoś jednak postanowił w to ingerować. Czy mieszkańcy Gdańska mają powody do obaw?

Jak podaje Gedanopedia, Kamienna Śluza (Śluza Główna) znajduje się na Dolnym Mieście, w kurtynie między bastionami Wilk i Żubr, na południe od ulic Grodza Kamienna i Reduta Wilk. Powstała w okresie budowy nowożytnych fortyfikacji Gdańska jako miejsce wprowadzenia do miasta wód rzeki Motławy i regulowania poziomu wód w porcie i fosach miejskich. Za pomocą śluzy można było zalać wodą przedpola miasta od strony wschodniej i południowej, co zresztą miało miejsce w latach 1734, 1807 i 1813.

Zabytek sztuki hydrotechnicznej. Dlaczego są tak ważne dla bezpieczeństwa gdańszczan?

Według informacji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej stopień Kamienna Grodza był fragmentem fortyfikacji Gdańska, wykonanych w XVI-XVII wieku. Miała ona ochraniać miasto. Fosa wypełniona spiętrzoną na Kamiennej Grodzy wodą stanowiła główny element ochrony miasta przed najeźdźcami.

Śluza ta pełniła bardzo dużo funkcji. Było to m.in. piętrzenie wody w fosach Opływu Motławy w celach obronnych, zabezpieczenie terenów podmiejskich za opływem Motławy przed wodą cofająca się z Zatoki Gdańskiej podczas sztormów, zabezpieczenie Gdańska przed powodzią w przypadku przerwania wału Wisły, piętrzenie wód dla celów młyńskich - w przypadku awarii Wielkiego Młyna na Kanale Raduni, piętrzenie Motławy dla nawodnień przyległych terenów oraz śluzowanie jednostek pływających dowożących płody rolne z terenów Żuław.

ZOBACZCIE WIDEO!

- Unikatowy zabytek hydrotechniczny z XVII wieku na Dolnym Mieście doczekał się rewitalizacji. Żeliwne wrota dziś przestały pełnić funkcję przeciwpowodziową - alarmuje internauta.

Regionalny Zarząd Wód Polskich w Gdańsku poinformował, że wrota nie zostały uszkodzone.

- Wrota na Kamiennej Grodzy są sprawne. Centrum Technicznej Kontroli Zapór IMGW 16.08 br. przeprowadziło przegląd roczny wrót, nie wykazano nieprawidłowości. Widoczna urwana linka nie wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie (nadal otwierają się i zamykają zależnie od poziomu wód) - informuje Regionalny Zarząd Wód Polskich w Gdańsku.

Czy mieszkańcy Gdańska mają powody do obaw? Do tematu wrócimy na łamach serwisu dziennikbaltycki.pl.

Sonda "Dziennika Bałtyckiego"

Trwa głosowanie...

Czy według ciebie Gdańsk jest zagrożony powodzią?

Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki