Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala komentarzy po tekście „Dziennika Bałtyckiego” o elektrowni jądrowej. „Ambitny projekt jądrowy jest bardzo ważny dla przyszłości Polski”

Redakcja
Będzie zmiana lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej?
Będzie zmiana lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej? Przemyslaw Swiderski
„Dziennik Bałtycki” ujawnił, że podczas spotkania wicemarszałka Leszka Bonny oraz wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz z samorządowcami z powiatów chojnickiego i człuchowskiego, podważana była decyzja środowiskowa wydana dla lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej oraz spekulowano na temat zmiany lokalizacji tejże. Zebraliśmy komentarze polityków na ten temat.

Nie milkną echa awantury o zmianę lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Do rozważań pomorskich polityków odniósł się podczas dzisiejszej (18.01) konferencji prasowej w Sejmie RP Kacper Płażyński, gdański poseł Prawa i Sprawiedliwości. Domagał się od rządu natychmiastowych wyjaśnień w tej sprawie.

- Elektrownia jądrowa w województwie pomorskim to kluczowa inwestycja dla przyszłości i bezpieczeństwa Polaków - podkreślał w Sejmie Kacper Płażyński, gdański poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wczoraj wydarzyło się coś, co tylko potwierdza nasze obawy. Wojewoda pomorska szeroko krytykowała koncepcje budowy elektrowni jądrowej w Choczewie i jasno zasugerowała, że ta koncepcja jest błędna i elektrownia powinna powstać w Żarnowcu. To samo zrobił, towarzyszący jej zastępca marszałka Mieczysława Struka, wicemarszałek Leszek Bonna. Nie mam żadnych wątpliwości, że jeżeli doszłoby do zmiany lokalizacji, to projektu jądrowego w Polsce nie będzie. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. To byłaby zbrodnia na przyszłości Polski, na naszych portfelach i pozycji Polski na świecie.

Poseł PiS zapowiedział również kontrolę w budynku Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Były premier Mateusz Morawiecki, zaapelował, aby strategiczne dla kraju projekty były realizowane ponad podziałami partyjnymi.

- Debatę o atomie otwieraliśmy nie raz. I za każdym razem zgadzaliśmy się, że energetyka jądrowa to gwarancja bezpiecznej i suwerennej Polski - podkreśla Mateusz Morawiecki. - Teraz, kiedy prace nad pierwszą elektrownią jądrową są już tak zaawansowane, wracamy do punktu wyjścia. Nie nazwę prób storpedowania tego projektu sabotażem. To coś znacznie gorszego - to chocholi taniec, który jest przekleństwem naszej polityki i zawsze prowadził nasz kraj do katastrofy. Nie idźmy tą drogą. Polska zasługuje na dojrzałość klasy politycznej. Nadal mam nadzieję, że strategiczne projekty rozwojowe pozostaną wyłączone z bieżącej wojny politycznej.

PSL nie zgodzi się na zmianę lokalizacji dla tej inwestycji?

Prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, w rozmowie z telewizją wPolsce.pl, zapewnił, że jest zwolennikiem kontynuowania tego projektu w obecnej lokalizacji.

- W obszarze inwestycji w zbrojenia czy energetyki jestem zwolennikiem kontynuacji. To są projekty wieloletnie, obejmujące nie jedną, nie dwie, czasem trzy albo cztery kadencje parlamentu, czyli różne Rady Ministrów. I dzisiaj odwracanie podjętych decyzji i zaczynanie procesu od nowa byłoby błędem - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w telewizji wPolsce.pl

Lewica również przeciwko

Senatorka RP z okręgu kaszubskiego, Anna Górska, podkreśliła, żeby w tej sprawie zaufać naukowcom.

- Zmiana lokalizacji elektrowni atomowej dzisiaj to zagrożenie dla całej transformacji energetycznej - napisała Anna Górska. - Nie mamy już czasu! Polski projekt atomowy i tak jest opóźniony, bo ta elektrownia powinna właśnie zacząć efektywnie działać. Przestańmy grać na czas i wierzyć w bajki, że osiągniemy 100% OZE. Zaufajmy w końcu naukowcom, którzy mówią jasno: 20% energii - zapotrzebowanie krytyczne musi pochodzić ze stabilnych zielonych źródeł, a takim jest w tej chwili tylko atom. Budujmy!

Rząd: „Nie ma decyzji o zmianie lokalizacji”

Szef Kancelarii Premiera Donalda Tuska, Jan Grabiec, poinformował w Radiu Zet, że obecnie nie ma decyzji o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej.

- Nie ma takiej decyzji, nie ma podstaw do tego, żeby taką decyzję dzisiaj podejmować - mówił w Radiu Zet Jan Grabiec, szef Kancelarii Premiera. - We wszystkich procesach inwestycyjnych pewne zmiany mogą następować, ale jeśli chodzi o lokalizację tego przedsięwzięcia nie ma tutaj żadnych przesłanek

Będzie zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej? Piszą do premiera

Medialną burzą w Polsce wywołały słowa wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny oraz wojewody pomorskiego Beaty Rutkiewicz. Politycy na spotkaniu z samorządowcami z powiatów chojnickiego i człuchowskiego kwestionowali m.in. decyzję środowiskową wydaną dla lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni atomowej oraz podnosili możliwość zmiany lokalizacji dla inwestycji.

– Ta decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące – mówiła wojewoda Rutkiewicz.

Wicemarszałek pomorski Leszek Bonna z kolei wyjaśniał, że decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo za bardzo wpływa na środowisko naturalne.

- Decyzja lokalizacyjna dotyczy najcenniejszego obszaru turystycznego województwa pomorskiego. Tam jest szeroka piaszczysta plaża i kompleksy leśne. Część tego dziedzictwa będzie wykluczona z użytkowania przez turystów i mieszkańców ze względu na oddziaływanie tej inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że atom to jest przyszłość i musimy inwestować ale czy nie warto rozważyć pierwotnej lokalizacji z lat 80. w pobliżu Żarnowca? Tam jest już linia przesyłowa będąca w stanie odebrać tyle energii. Budowanie nowej linii – nie ukrywajmy - to kolejny czynnik degradujący środowisko naturalne – powiedział Leszek Bonna.

Jak deklarowali dalej, z inicjatywy marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, powstał zespół, który przygotował dokument na lokalizacji elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie. Ten trafić miał już na biurko premiera Donalda Tuska.

Oświadczenie władz wojewódzkich

Swoje oświadczenia w tej sprawie wydali też Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorski.

- W odpowiedzi na artykuły, które pojawiły się po wczorajszej konferencji prasowej w Chojnicach, oświadczam, że samorząd województwa od lat konsekwentnie akceptuje plany budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, szanując w tym względzie kompetencje i odpowiedzialność władz centralnych - napisał Leszek Bonna. - Nasza aktywność skupia się na tym, by proces przygotowania i budowy elektrowni był realizowany w najwyższych standardach. O wątpliwościach dotyczących wpływu wybranej lokalizacji informowaliśmy w zeszłym roku Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w ramach oceny oddziaływania na środowisko. Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione w trakcie powtórnej oceny, która zgodnie z decyzją GDOŚ odbędzie się przed wydaniem pozwolenia na budowę dla elektrowni. Obecnie skupiamy się w kontaktach ze stroną rządową na potrzebie zapewnienia mieszkańcom i samorządom Pomorza odpowiedniego programu osłonowego.

- W związku z nieprawdziwymi informacjami, pojawiającymi się w przestrzeni publicznej dotyczącymi zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej, Wojewoda Pomorska – Beata Rutkiewicz informuje, że nieprawdą jest twierdzenie, że zapadła decyzja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu. Podczas spotkania 17.01.2024 r. w Chojnicach Wojewoda Pomorska wskazała, że w związku z dużą liczbą uwag oraz rozmów, które prowadziła zasadne jest powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie. Ostateczne decyzje co do lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu zostaną podjęte przez Rząd RP w stosownym czasie, po dokonaniu szczegółowych analiz. O podjętych decyzjach będziemy Państwa informować bez zbędnej zwłoki - czytamy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki