Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Niepewna przyszłość zabytku

  Niepewna przyszłość zabytku

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Już nie tylko zmienić sposób użytkowania budynku, ale także dobudować kolejną część do zabytkowego Banku Polskiego u zbiegu ul. 10 Lutego i 3 Maja chcą inwestorzy zainteresowani prowadzeniem w tym miejscu działalności hotelowej.
  Do gdyńskiego magistratu trafiły w tej sprawie co najmniej dwa oddzielne wnioski, a jeden z nich zakłada dość intensywną zabudowę działki przylegającej do zabytku. Plany wzniesienia wysokiego budynku w tym miejscu raczej spalą na panewce, bo słyszeć o takim scenariuszu nie chce dr Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. Intensywną koncepcję zagospodarowania działki nazwał ostatnio niemożliwą do zaakceptowania podczas obrad jednej z komisji rady miasta.

  Dr Maria Jolanta Sołtysik, architekt z sekcji ochrony zabytków Towarzystwa Miłośników Gdyni, dodaje, że dobudowanie do gmachu po Banku Polskim budynku wyższego i o innym charakterze byłoby bardzo szkodliwe. - To niezwykłej urody zabytek - mówi o dawnej siedzibie banku Maria Jolanta Sołtysik.

  - Na dodatek leży przy bardzo ważnym i eksponowanym odcinku ul. 10 Lutego, bo obfitującym w więcej wysokiej klasy zabytków. Jeśli do dawnego Banku Polskiego miałoby być cokolwiek dobudowane, gmach ten swoim charakterem powinien być dostosowany do istniejącego już budynku. Nawet w przypadku, gdyby został cofnięty w głąb ulicy, jego fasada frontowa nie może być też wyższa od banku. Na nieco bardziej okazałą zabudowę inwestor mógłby pozwolić sobie ewentualnie na tyłach budynku. Ale też bez przesady, aby nie zdominować całości.

  Budynek u zbiegu ul. 10 Lutego i 3 Maja, choć znalazł się na liście 15 najpiękniejszych przykładów polskiego art déco tygodnika "Wprost", już od 2003 r. stoi opuszczony, bo właśnie wtedy wyprowadził się z niego bank Millennium. Jego przedstawicielom bardzo długo nie udawało się nieruchomości sprzedać, w końcu jednak znaleźli się na nią chętni. Mimo tego w dawnym banku do dziś nic się nie dzieje, bo kolejni właściciele ostatecznie dochodzili do wniosku, że ze względu na zabytkowy układ wnętrz, którego w żadnym wypadku nie można przebudować, efektywne zagospodarowanie zabytku nie opłaca się.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo