Droższy grunt, wyższe opłaty

  Droższy grunt, wyższe opłaty

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  - Dotychczas za użytkowanie gruntu, na którym od ponad 30 lat stoi mój 17-metrowy garaż na Dolnym Mieście, płaciłam około 80 złotych rocznie w czterech ratach, a według nowego rozliczenia, jakie otrzymałam z miasta za ten rok, muszę zapłacić 1450 zł, całość od razu i to do końca marca! - żali się Jadwiga Szumielewicz, nasza czytelniczka.
  Pani Jadwiga jest jedną z 13 tys. użytkowników z całego Gdańska (to jedna czwarta wszystkich zarejestrowanych użytkowników wieczystych), których dotknie podwyżka. - To wynik sukcesywnego aktualizowania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu - wyjaśnia Tomasz Lechowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  - Nie jesteśmy w stanie fizycznie aktualizować wszystkich stawek co roku, więc dokonujemy tego na przykład co trzy lata. A że w tym czasie ceny gruntu bardzo wzrosły, stąd taka skala podwyżek.
  Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska wyjaśnia, że takie aktualizacje, jako że wynikają z ustawy o gospodarce nieruchomościami, dotyczą nie tylko Gdańska, ale też innych miast w Polsce. - Jak będzie kryzys i ceny spadną, to można się spodziewać obniżek - dodaje Lisicki.

  Mieszkańcy tłumaczą to sobie inaczej. - Wszyscy w mieście mówią, że te podwyżki są przez Euro 2012 - oburza się pani Jadwiga. - A nikt nas nie zapytał, czy my tego chcemy.
  Karolina Krysiewicz-Kamrowska, która również ma garaż na Dolnym Mieście, przyznaje, że tak wysoka podwyżka stawia pod znakiem zapytania sens dalszego utrzymywania garażu. - Mieszkam na Głównym Mieście, a tam są problemy ze znalezieniem miejsca postojowego, więc to było dla mnie dużym ułatwieniem - opowiada pani Karolina. - Niedawno wspólnymi siłami zabezpieczyliśmy dach na garażach. Na taką opłatę za grunt mnie po prostu nie stać.

  - Garaż to luksus - kwituje tymczasem wiceprezydent Lisicki. I trudno w to uwierzyć, kiedy patrzy się na postawione 30 lat temu murowano-blaszane budki.
  Każdy, kto nie zgadza się z nowo ustaloną wysokością opłaty za użytkowanie gruntu, w terminie do 30 dni od uzyskania wypowiedzenia dotychczasowej stawki może złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Trzeba jednak pamiętać, że takie odwołanie poskutkuje właściwie jedynie ponownym oszacowaniem przez rzeczoznawcę majątkowego.

  Tak więc kwota wcale nie musi być niższa. Urzędnicy przypominają, że najlepszym sposobem na to, by podwyżka kosztów użytkowania gminnego gruntu nie odbiła się zbyt mocno po kieszeni, jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
  - Mam wątpliwości, czy miasto pozwoli nam wykupić te grunty za realne pieniądze - podsumowuje pani Karolina.

  Jak uniknąć drastycznej podwyżki?
  Zapobiec podwyżce można poprzez przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Odbywa się to na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 roku, na wniosek użytkownika. Opłata z tytułu przekształcenia działki na własność stanowi różnicę między wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego, wyliczaną przez rzeczoznawcę majątkowego. Od tej opłaty można uzyskać - zgodnie z ustawą - bonifikatę w wysokości 50 proc., o ile prawo użytkowania wieczystego działki będącej przedmiotem przekształcenia ustanowiono przed 26 maja

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  noooo, p.lisicki jak zawsze

  hanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

  przechodzi wszelkie wyobrazenia! co za geniusz!!! garaz to luksus-panie, gdzie pan zyjesz???????jak tym wyjatkowo nieudolnym i znienawidzonym przez Gdanszczan urzedasom potrzeba pieniedzy, bo chca...rozwiń całość

  przechodzi wszelkie wyobrazenia! co za geniusz!!! garaz to luksus-panie, gdzie pan zyjesz???????jak tym wyjatkowo nieudolnym i znienawidzonym przez Gdanszczan urzedasom potrzeba pieniedzy, bo chca zarobic na Euro, to niech placą z wlasnej kieszeni, a nie wariują i łupia mieszkancow!!!! a pan i p.adamowicz, panie lisicki, jestescie luksusowi, czy trzymacie autka pod chmurką, daaleko od domku????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie władze miasta to tragedia

  Lech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  W każdym normalnym kraju, władze miast starają się zadbać o mieszkańców tak by żyło się tam wygodnie, dostatnio i bezpiecznie. Nie dotyczy to władz Gdańska. W Gdańsku, władze miasta zaspakajają...rozwiń całość

  W każdym normalnym kraju, władze miast starają się zadbać o mieszkańców tak by żyło się tam wygodnie, dostatnio i bezpiecznie. Nie dotyczy to władz Gdańska. W Gdańsku, władze miasta zaspakajają swoje chore ambicje kosztem mieszkańców, nie licząc się zupełnie z ich możliwościami oraz chęciami. Poprzez podniesienie opłat, miasto likwiduje zakłady usługowe, rzemiosło, tak że aby naprawić telewizor albo obuwie trzeba będzie chyba jeździć do innego miasta. Chwała Bogu że włodarze nie zechcieli urządzić sobie wycieczki na Księżyc, bo mieszkańcy musieli by im to zafundować, choćby kosztem utraty mieszkania. Na szczęście muszą im zafundować STADION, ALE CO BĘDZIE DALEJ ??.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo