Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia to nasz dom - warto o nią dbać każdego dnia

redakcja
Globalna świadomość ekologiczna ciągle rośnie - coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń klimatycznych i potrzeby zmiany pewnych nawyków w trosce o środowisko naturalne. Dbanie o planetę jest dziś po prostu w dobrym tonie, ale wciąż niezwykle istotne okazują się wszelkie trendy i inicjatywy, które promują właściwe postawy wspierające dobrostan Ziemi i zachowania, które jej służą. Zbliżający się wielkimi krokami Międzynarodowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, by na nowo podjąć dyskusję o tym, co możemy zrobić dla naszego globu na co dzień.

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi

Obchodzony od lat 70. ubiegłego wieku Międzynarodowy Dzień Ziemi to bez wątpienia jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wszystkich aktywistów klimatycznych. Inicjatywę utworzenia święta, które zwracałoby uwagę całego świata na rosnące zagrożenia dla naturalnych ekosystemów, zapoczątkował w roku 1970 amerykański senator Gaylord Nelson.

Uważa się, że bezpośrednim bodźcem, który skłonił Nelsona do takiego działania, była wielka katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 r. u zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w okolicach plaży Santa Barbara w Kalifornii. W wyniku uszkodzenia platformy wiertniczej do oceanu wyciekło tam wówczas kilkaset tysiecy galonów ropy. Tragiczne skutki tego wypadku - śmierć tysięcy nadmorskich ptaków, delfinów oraz innych zwierząt żyjących w wodach oceanu, a także kompletna dewastacja tego ekosystemu - zmieniły tamtejsze środowisko na kolejnych kilka dekad.

Po raz pierwszy oficjalne obchody Dnia Ziemi odbyły się 22 kwietnia 1970 r. i z biegiem lat obejmowały coraz szersze rzesze odbiorców. Dziś, w dobie tragicznych w skutkach, galopujących zmian klimatycznych, Światowy Dzień Ziemi jest świętem ważnym i potrzebnym jak nigdy. To idealny moment, by zwrócić uwagę szerokiej publiczności na konieczne zmiany w naszym podejściu do naszej planety i jej zasobów.

Wiosenne porządki, czyli akcja Sprzątanie Świata

Wśród wielu zorganizowanych i oddolnych inicjatyw związanych z Międzynarodowym Dniem Ziemi najbardziej znana wydaje się organizowana już od przeszło 20 lat akcja Sprzątanie Świata. To wspólne spacery grup szkolnych, harcerskich czy zrzeszonych w różnego rodzaju organizacjach, mające na celu posprzątanie jakiegoś niewielkiego terenu - lokalnego parku, dzielnicy czy fragmentu lasu - z zalegających tam śmieci. Takie działania stanowią nie tylko wymierną, doraźną pomoc dla sąsiadujących z nami ekosystemów. Mają też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i promowanie odpowiedzialnych zachowań, jeśli chodzi o odpady, ich gospodarkę i przetwarzanie. Sprawdź - być może podobna akcja jest organizowana w Twojej okolicy. Warto się w nią włączyć!

Na ratunek bioróżnorodności: łąki miejskie i sadzenie drzew

Coraz więcej mówi się o tym, że dla odpowiedniego funkcjonowania ziemskich ekosystemów kluczowa jest bioróżnorodność i wspieranie zachodzących w nich naturalnych procesów. Doskonałym pomysłem na to, by aktywnie i konstruktywnie uczcić Międzynarodowy Dzień Ziemi, wydają się więc działania, które przyczyniają się do rozwoju przyrody wokół nas. Warto zacząć od swojego najbliższego otoczenia - co możesz zrobić we własnym ogrodzie lub w obrębie osiedlowych zieleńców?

  • Wysiej łąkę kwietną. Choć mówi się o nich coraz więcej, pszczoły i inne owady zapylające wciąż pozostają niedocenione - a to od nich w dużej mierze zależy równowaga środowiska, w którym żyjemy. By je aktywnie wesprzeć, wysiej w swoim ogródku lub nawet w donicach na balkonie małą łąkę kwietną pełną roślin miododajnych, które - kwitnąc - zapewniają zapylaczom pożywienie. Nie martw się, jeśli nie masz ręki do kwiatów: łąkę kwietną wystarczy od czasu do czasu podlać, poza tym świetnie radzi sobie sama!
  • Posadź nowe drzewo lub krzew. Każda roślina, która pojawia się w naszym otoczeniu - zwłaszcza, jeśli jest wieloletnia - wydatnie przyczynia się do lepszej jakości powietrza. Drzewa i krzewy, rosnąc, stają się ponadto naturalnym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt. Nie ma na co czekać - sadzonka, łopata i… do roboty!

Pomysłów jest całkiem sporo! A Ty - wiesz już, jak będziesz świętować Międzynarodowy Dzień Ziemi w tym roku?

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki