Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej kamer monitoringu w Pasie Nadmorskim. Reakcja na tragiczne wydarzenia w Gdańsku Brzeźnie

Paweł Durkiewicz
K. Misztal
W reakcji na tragiczne wydarzenia w Brzeźnie, gdzie w lutym znaleziono ciało 17-letniej Agaty z Wejherowa, a w kwietniu zwłoki pięciolatki zabitej przez ojca, Urząd Miejski zapowiedział instalację kolejnych kamer monitoringu. W ciągu trzech miesięcy w rejonie parku zainstalowanych ma zostać 11 kamer stacjonarnych, a do końca tego roku miasto dołoży do tego jedną kamerę obrotową.

Zarejestrowany przez nie obraz będzie przesyłany do studia w komisariacie na Przymorzu, gdzie dyżur pełnią operatorzy Straży Miejskiej. Kamery zostaną zainstalowane w miejscach, które pozwolą im objąć swoim zasięgiem chodniki, ścieżki rowerowe i wejścia na plażę.

- Te kamery mają dla nas podwójną wartość - Z pewnością odstraszają od popełniania czynów niezgodnych z prawem, a poza tym pozwalają szybko reagować na niebezpieczne wydarzenia. Poza tym stanowią dla nas zawsze dobry materiał dowodowy w postępowaniach wyjaśniających. - podkreśla podkom. Aleksandra Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- Wiadomo, że w ostatnich tygodniach o pasie nadmorskim mówi się głównie w kontekście tragicznych wydarzeń z Brzeźna - skonstatował Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM. - Po analizie sytuacji, z udziałem prezydenta Gdańska i policji podjęto decyzję o wygospodarowaniu funduszy na dodatkowe środki bezpieczeństwa. Koszt nabycia dodatkowych kamer monitoringu to sporo ponad 100 tys. złotych.

Okolice pasa nadmorskiego najbezpieczniejsze w mieście?

Policjanci podkreślają, że wydarzenia z parku w Brzeźnie były wyjątkami od reguły, ponieważ generalnie okolice pasa nadmorskiego należą do najbezpieczniejszych rejonów miasta. Od początku roku na tym obszarze, długim na przeszło 20 kilometrów, w aktach gdańskiej policji znalazło się łącznie 51 interwencji. Chodzi głównie o osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych i kontrole prewencyjne. Nie stanowi to nawet 1 procent wszystkich podjętych interwencji w skali całego Gdańska.

Nadmorskie rejony w wakacje pod specjalnym nadzorem

Ze względu na spore zainteresowanie turystyczne w okresie letnim policja i Straż Miejska otoczą nadmorskie rejony jeszcze większą uwagą. - Dla nas sezon letni już się rozpoczął. Wysyłane są dodatkowe patrole, pilnujemy też bezpieczeństwa od strony morza, za pomocą łodzi służbowych - mówi podkom. Siewert. - A dzięki wsparciu finansowemu Gdańska liczba patroli będzie większa niż w poprzednich latach.

- Przez większą część roku pracujemy do godz. 22, jednak w sezonie letnim służba będzie przedłużana, w zależności od potrzeb - zapowiada Artur Młodawski ze Straży Miejskiej. - Jesteśmy też gotowi do wprowadzenia trzeciej zmiany w godzinach nocnych.

Gdański Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji jak co roku jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo plaż i osób kąpiących się w Zatoce Gdańskiej. Przez cały rok i przez 24 godziny na dobę działa Centrum Ratownictwa Wodnego z siedzibą przy molo w Brzeźnie. Ratownicy podkreślają, że wzywając pomoc w pierwszej kolejności należy podawać numer wejścia na plażę, który jest widoczny za równo od strony morza, jak i deptaka. Bezpośredni telefon do CRW to 601 100 100.

Zwłoki w Gdańsku Brzeźnie. Zamordowana to 17-letnia Agata z Wejherowa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki