Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof [ZDJĘCIA]

red.
Pogoda zmieniła nieco plany obchodów 78 rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof. Mimo opadów nie zawiedli jednak muzealnicy, lokalna społeczność, młodzież i służby mundurowe a przede wszystkim dawni więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Główna część obchodów rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego KL Stutthof została przeniesiona do sali kinowej Muzeum Stutthof. Uroczystości rozpoczęły się zaraz po mszy św. w intencji ofiar obozu.

Jak co roku jednym z najważniejszych punktów obchodów było wystąpienie byłego więźnia. Dla zgromadzonych to co zawsze pełna emocji i wzruszenia cenna lekcja historii.

Tym razem o swoich obozowych losach, a także o walce w Powstaniu Warszawskim i działalności w tzw. małym sabotażu Szarych Szeregów opowiedział Edward Anders. Swoją opowieść, pełną dramatycznych szczegółów zakończył jednak pełnym optymizmu apelem do młodzieży, którą określił przyszłością Polski.

Zobacz też: 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Premier Szydło na uroczystościach na Westerplatte [WIDEO]

- Po prostu kochajmy się - apelował Edward Anders.

Z kolei dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Tarnowski podkreślił, że zakłamanie i obojętność było jednym ze źródeł, które sprawiły, że ogromna zbrodnia niemieckich obozów koncentracyjnych była w ogóle możliwa.

- Zakłamanie pozwalało wierzyć oprawcom, że szaleńcza idea jest usprawiedliwieniem - dla morderstw, terroru, odarcia z godności drugiego człowieka - tłumaczył Tarnowski. - To zakłamanie sprawiało, że za drutami hitlerowcy żyli dniem codziennym, bezrefleksyjnie oddzielając dwa światy, życia i śmierci.

Piotr Tarnowski określił muzealników z placówek martyrologicznych mianem strażników pamięci, a ich głównym zadaniem przekazywanie pamięci o ofiarach obozów koncentracyjnych kolejnym pokoleniom.

Uroczystości przeniesiono następnie pod Pomnik Walki i Męczeństwa, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Dodajmy, że w uroczystościach wzięli również udział weterani II wojny światowej ze szkockich pułków walczących w armii Wlk. Brytanii.

Nie zabrakło oprawy polskich marynarzy z Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Dodajmy, że po oficjalnych uroczystościach odbyło się otwarcie wystawy prezentującej nowe eksponaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki