Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Baltic Hub zacumował kontenerowiec noszący imię gdańskiego podróżnika - Jerzego (Georga) Forstera

OPRAC.: DA
W Baltic Hub zacumował kontenerowiec noszący imię gdańskiego podróżnika - Jerzego (Georga) Forstera
W Baltic Hub zacumował kontenerowiec noszący imię gdańskiego podróżnika - Jerzego (Georga) Forstera Piotr Wittman/ gdansk.pl
W największym terminalu kontenerowym na Morzu Bałtyckim - Baltic Hub, zacumował statek francuskiego armatora, który na burcie ma imię Jerzego (Georga) Forstera, XVIII-wiecznego podróżnika i pisarza związanego z Gdańskiem. Załogę w terminalu powitał Neptun.

"Powrót starego przyjaciela" do Gdańska

Statek armatora CMA CGM "Georg Forster" został zbudowany w 2015 roku, pływa pod banderą maltańską. Ma 398 metrów długości i 54 metrów szerokości. Reprezentuje on klasę największych jednostek tego typu na świecie.
 

Jerzy (Georg) Forster, patron statku, to słynna postać historyczna: XVIII-wieczny pisarz, podróżnik, biorący udział w jednej z ekspedycji dookoła świata kapitana Jamesa Cooka. To postać silnie związana z Polską, ponieważ urodził się i wychował we wsi Mokry Dwór, niedaleko Gdańska. 

- Przybycie statku CMA CGM Georg Forster do Gdańska to jak powrót starego przyjaciela. Cieszymy się, że możemy gościć tak wyjątkową jednostkę, która, dzięki swej nazwie, niesie ze sobą kawałek znakomitej historii naszego miasta i przypomina sławnego gdańszczanina. To wydarzenie stanowi dowód na to, jak historie wielkich postaci, takich jak Jerzy Forster, wciąż żyją w pamięci i kulturze naszego miasta, ale i na całym świecie – mówi Magdalena Jagła, kierownik ds. Marketingu i Komunikacji w Baltic Hub.

W 2020 r. Jerzy Forster został patronem jednego z gdańskich tramwajów - Pesy Swing 120NaG o numerze bocznym 1026.
Bogaty życiorys Jerzego Forstera

Kim był Jerzy Forster?

Jerzy Forster (1754-1794), był synem pastora z Mokrego Dworu pod Gdańskiem, podróżnikiem, przyrodnikiem, etnologiem i utalentowanym pisarzem.
 
W nastoletnim wieku brał udział w ekspedycjach naukowych swojego ojca, m.in. w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Pacyfiku. Sporządził pasjonujący opis podróży „A Voyage Toward the South Pole and Round the World”, kładąc podwaliny pod nowoczesną naukową literaturę podróżniczą. Dzięki tej publikacji jako 20-latek został przyjęty do elitarnego brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society.

Był ważną postacią epoki oświecenia w Niemczech. Prowadził korespondencję z ważnymi postaciami, m.in. poetą Johannem Wolfgangiem von Goethe, amerykańskim rewolucjonistą Beniaminem Franklinem i filozofem Immanuelem Kantem. Pracował w Collegium Carolinum w Kassel, na Uniwersytecie Wileńskim i na Uniwersytecie w Moguncji. Pozostawił po sobie dzieła przyrodnicze i geograficzne.

Bardzo interesowały go powstania narodowe m.in. Rewolucja Francuska. Był zaangażowany w organizację Republiki Mogunckiej, pierwszej republiki na ziemi niemieckiej powołanej na zasadach demokracji.

Na mocy dekretu cesarza Franciszka II, który nakładał kary na poddanych niemieckich współpracujących z francuskim rządem rewolucyjnym, został pozbawiony mienia i praw obywatelskich w Niemczech. 
 
Jerzy Forster zmarł w Paryżu.

CZYTAJ TAKŻE:Nowa Moneta Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Zanurz się w Magii Hogwartu z Mennicą Gdańską

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki