Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiejskie firmy, m.in. z brażny stoczniowej, w koncernie Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Jacek Klein
Polska Grupa Zbrojeniowa ma zgodę na przejęcie kilkunastu spółek. Prezes UOKiK wydał dwie zgody na koncentrację związane z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski. Wśród nich jest kilka z Trójmiasta, m.in. z branży stoczniowej.

Jedna ze zgód dotyczy przejęcia przez PGZ funduszu MS TFI, który w imieniu Agencji Rozwoju Przemysłu zarządza spółkami należącymi do grupy stoczniowej. Są to Morska Stocznia Remontowa Gryfia (Szczecin) i Stocznia Remontowa Nauta (Trójmiasto) oraz Energomontaż-Północ Gdynia, których jest właścicielem. Poza tym fundusz ma udziały w udziały w spółkach Crist (29,63 proc.) oraz BCO - Bilfinger Crist Offshore (35,67 proc.), które ściśle współpracują z grupą, w ramach wspólnego wykorzystania technologii i potencjału produkcyjnego. Kolejną przejmowaną przez PGZ trójmiejską firmą jest Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Trójmiejskie firmy specjalizujące się w budowie, remontach statków i konstrukcji stalowych mają zarabiać także na kontraktach dla polskiej armii i Marynarki Wojennej.

Łącznie w ramach dwóch transakcji do zbrojeniowego holdingu wejdzie 16 firm.
- Analiza skutków obu koncentracji wykazała, że nie doprowadzą one do ograniczenia konkurencji. Wynika to głównie z faktu, że większość przejmowanych przez PGZ spółek nie konkuruje bezpośrednio ze sobą oraz ze struktury rynku nabywania sprzętu wojskowego i usług powiązanych - informuje UOKiK w komunikacie. - Istnieje na nim tylko jeden nabywca (Ministerstwo Obrony Narodowej), którego przepisy polskie i unijne obligują do wybierania dostawców w drodze przetargów, w których biorą udział również zagraniczni przedsiębiorcy.

W skład narodowej grupy przemysłu obronnego i zbrojeniowego wejdzie m.in. 11 spółek Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, Huta Stalowa Wola, Fabryka Broni Łucznik - Radom, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL - Kalisz, Nano Carbon w Warszawie.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki