Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot Jazz Festival 2016 pod dyrekcją Grega Osby’ego z USA [PROGRAM]

Tomasz Rozwadowski
Zbigniew Namysłowski jest jednym z saksofonowych idoli Grega Osby’ego jeszcze z lat nastoletnich  pod koniec lat 70.
Zbigniew Namysłowski jest jednym z saksofonowych idoli Grega Osby’ego jeszcze z lat nastoletnich pod koniec lat 70. Marcin Osman
Sopot Jazz Festival przez kilka minionych lat był kierowany przez wybitnego saksofonistę Adama Pierończyka, który uczynił z jesiennej imprezy spotkanie z bardzo szeroko - i stylistycznie i geograficznie - rozumianym jazzem. Nowym dyrektorem artystycznym SJF stał się w tym roku inny saksofonista, słynny Amerykanin Greg Osby.

Obaj dyrektorzy znają się dobrze, współpracowali ze sobą niejednokrotnie, koncertując i nagrywając, oblicze festiwalu nie ulegnie więc zasadniczej zmianie pod dyrekcją Osby’ego. Greg podobnie jak Adam uważa jazz za zjawisko ogólnoświatowe i jest otwarty na prezentację muzyki wykraczającej poza ciasne podziały gatunkowe.

Różnicą jest pozycja w jazzowym światku - Osby jest jedną z wiodących postaci tej muzyki, ma bardzo bogaty dorobek nagraniowy, a do tego jest profesorem najsłynniejszej jazzowej uczelni na świecie - Berklee College of Music w Bostonie - i właścicielem renomowanej wytwórni płytowej. To wszystko daje mu bardzo głęboki wgląd w aktualny stan światowego jazzu i bardzo szerokie wpływy w środowisku. Program sopockiego festiwalu odzwierciedla i poglądy, i pozycję Amerykanina.

Czytaj też: Sopot Jazz Festival 2015. Koncert Amerykanów uwieńczeniem przeglądu [RECENZJA]

Sopot Jazz Festival 2016 odbędzie się 13-15 października.

Impreza rozpocznie się w czwartek koncertem na sopockiej scenie kameralnej Teatru Wybrzeże. W pierwszej części wieczoru zaśpiewa pochodząca ze Szwajcarii wokalistka Emilie Weibel, do której dołączy gość specjalny, wielka postać wokalistyki, Urszula Dudziak. Na zaproszenie festiwalu obie panie stworzą niepowtarzalny duet. Po nich wystąpi pochodzący z Portugalii zaledwie 23-letni, a już niezwykle ceniony i powszechnie rozpoznawalny wśród europejskich akordeonistów Joaõ Barradas. W Sopocie zagra ze swoim trio.

Dwa kolejne dni, które można nazwać zasadniczą częścią festiwalu, odbędą się po raz pierwszy w historii SJF w najsłynniejszym bodaj budynku Sopotu, w legendarnym Grand Hotelu.

Piątek 14 października zaprezentuje się projekt muzyczny firmowany przez dwóch liderów, pochodzącego z Norwegii klarnecisty Felixa Peikli i amerykańskiego wibrafonisty Joe Doubledaya, znanych z europejskich i nowojorskich scen. Podczas festiwalu zagrają w kwintecie. W drugiej połowie wieczoru przed publicznością staną Portugalczycy - wokalistka Sara Serpa i gitarzysta André Matos, a na koniec zagrają Polacy, czyli fenomenalny Atom String Quartet.

W sobotę zagra trio greckiego kontrabasisty Petrosa Klampanisa z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, a na koniec saksofonista z USA Logan Richardson z triem polskich muzyków.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki