Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska ciepłownia EC Sydkraft na sprzedaż. Za ile?

Hubert Bierndgarski
Niemiecka spółka E.ON Sverige AB, właściciel ponad 90 procent udziałów w słupskiej ciepłowni EC Sydkraft, przygotowuje się do sprzedaży posiadanego pakietu. E.ON całkowicie chce opuścić polski rynek. Oznacza to, że w najbliższym czasie zmieni się właściciel słupskiej ciepłowni.

Spółka Sydkraft istnieje od 2002 roku, kiedy Urząd Miasta w Słupsku sprzedał szwedzkiej firmie Sydkraft większościowy pakiet udziałów w miejscowej elektrociepłowni. Za 51 procent udziałów w funkcjonującej jeszcze spółce Energetyka Cieplna w Słupsku Szwedzi zapłacili 10 mln zł.

Z czasem liczba udziałów odsprzedawanych spółce zwiększała się. Później Sydkraft został przejęty przez duży niemiecki koncern E.ON Sverige AB. Obecnie Niemcy mają w spółce ponad 90 procent udziałów. Kilka procent udziałów ma kontrolnie Urząd Miasta w Słupsku. Pozostałe udziały należą do dwóch prywatnych osób.

W samym Słupsku spółka dostarcza energię cieplną do 650 węzłów cieplnych. Dystrybucja energii cieplnej odbywa się poprzez 97 kilometrów sieci ciepłowniczej.

Prezes słupskiej spółki Sydkraft EC Marek Bączkiewicz zapewnia, że zmiana nie wpłynie na bezpieczeństwo cieplne Słupska.
- Sprzedaż udziałów to decyzja właściciela, który ma większościowy pakiet - wyjaśnia prezes Bączkiewicz. - Niemiecki właściciel wychodzi z Polski i dlatego wyprzedaje swoje udziały. Oczywiście, nie ma jeszcze pełnej decyzji o sprzedaży. Nie ma również propozycji kwotowych. Jak na razie potencjalni inwestorzy przyglądają się spółce. Kiedy dojdzie do zmiany udziałowca, na pewno wszyscy zainteresowani zostaną o tym poinformowani. Jestem przekonany, że mieszkańcy Słupska na tej zmianie nie stracą. Nie będzie również problemów z zachowaniem bezpieczeństwa cieplnego miasta.

Bączkiewicz przyznał, że zmiana głównego udziałowca w Słupsku może wpłynąć również na spółkę EMPEC w Ustce, gdzie Sydkraft EC ma 49 procent udziałów. Tutaj jednak zmiana nie będzie miała większego znaczenia, bo większościowy pakiet ma Urząd Miasta Ustka.

- Sama zmiana udziałowca w Słupsku nie powinna wpłynąć na funkcjonowanie naszej spółki. Niemiecka spółka E.ON Sverige AB wcześniej miała udziały w Ustce, ale później zostały one odkupione przez spółkę EC Sydkraft - mówi Ireneusz Zagrodzki, prezes spółki EMPEC w Ustce.

Prezes E.ON Sverige Jonas Abrahamsson w jednym z wywiadów prasowych powiedział, że w wyniku przeglądu koncern zdecydował skoncentrować swoją działalność w regionie Skandynawii na Szwecji i Danii. Dlatego też między innymi wycofuje się z Polski oraz Finlandii.

Więcej informacji gospodarczych znajdziesz w naszym serwisie Biznes na Pomorzu

[email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki