Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy obelisku w Baninie uroczyście odsłonięto tablicę o dziejach wsi

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Przy obelisku pomordowanych przez reżimy hitlerowski i stalinowski mieszkańców obecnej parafii Banino, odsłonięto tablicę o dziejach Banina.
Przy obelisku pomordowanych przez reżimy hitlerowski i stalinowski mieszkańców obecnej parafii Banino, odsłonięto tablicę o dziejach Banina. ZKP Banino
W Baninie - przy obelisku pomordowanych przez reżimy hitlerowski i stalinowski mieszkańców obecnej parafii Banino, uroczyście odsłonięto tablicę o dziejach wsi. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą z liturgią słowa w języku kaszubskim w banińskim kościele. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod obelisk, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy. Odtąd będzie przypominać mieszkańcom i informować turystów o bogatej historii dawnej parafii banińskiej i wsi Banino.

Po mszy świętej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie, nastąpił przemarsz do obelisku pamięci ofiar hitleryzmu i stalinizmu, gdzie nastąpiła druga, religijno-patriotyczna część uroczystości. Odśpiewano hymny polski i kaszubski, a następnie zebranych powitała Bogumiła Ropel, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Baninie.

O historii Banina opowiedział w pigułce dr Eugeniusz Pryczkowski. Przypomniał dzień 7 maja ubiegłego roku, kiedy odsłonięto obelisk poświęcony ofiarom II wojny światowej z terenu banińskiej parafii. Monument poświęcił wówczas ks. bp Wiesław Mering - pochodzący z Banina emerytowany biskup diecezji włocławskiej.

- To wydarzenie poprzedziły żmudne badania historyczne, których zadaniem było nie tylko ustalenie bohaterów tego czasu, ale także, na ile to w ogóle możliwe, w miarę pełnych dziejów Banina i okolic - mówił Eugeniusz Pryczkowski. - Gdyby przyjąć za początek wsi pierwszą o niej wzmiankę, wówczas możemy mówić o co najmniej 740. latach historii Banina. To szmat czasu i sporo trudnych, ale też pięknych wydarzeń. Tym bardziej, że początki wsi wiążą się z chlubną historią naszych gdańsko-kaszubskich książąt, konkretnie Mestwina II, syna Wielkiego Świętopełka.

Jak dodał, te najważniejsze ustalenia historyczne ujmuje odsłaniana uroczyście tablica. Informuje ona o jakże ważnej roli zakonników cystersów oliwskich, którzy zasiedlali ten teren, chrystianizowali, stworzyli wspólnotę wsi, rozwijali ją gospodarczo, budowali obiekty folwarczne, w tym także pierwszy kościółek.

Na zdjęciu, które jest skanem fragmentu XVII-wiecznej wizytacji biskupiej, jest precyzyjna informacja o istniejącej na początku XV wieku kaplicy pw. św. Michała, którą z trudem zbudowali mieszkańcy wsi pod cysterskim okiem, a błyskawicznie spalili najeźdźcy.

Inne, bardziej współczesne zdjęcie, ukazuje nieistniejący, bo spalony przez wojska sowieckie, budynek szkolny w Rębiechowie. Są na nim dzieci z lat 30. ub. wieku.

- Ufam, że obecni mieszkańcy poradzą sobie z rozpoznaniem swoich rodziców i dziadków. Niechaj to będzie także forma społecznego zadania, wynikającego z zaistnienia tej tablicy, poza oczywiście poznawaniem własnej historii, czyli kształtowaniem dumnej tożsamości opartej na kaszubskich korzeniach, co najpełniej wyraża największe zdjęcie z przedwojennych zwycięskich dożynek wojewódzkich w Kartuzach - kontynuował dr Pryczkowski.

Jak dodał, ideą ZKP w Baninie, jest kontynuacja rozpoczętego dzieła. W przyszłości powinny powstać kolejne tablice w parku, może w miejscu dawnego kościółka, pewnie przy obecnej świątyni i zapewne jeszcze w innych historycznie ważnych punktach.

- To są korzenie odwiecznych mieszkańców naszych wsi, to jest też zakorzenianie się nowych mieszkańców. A z korzeni czerpiemy siłę do budowania dobrej wspólnoty - zakończył swoje wystąpienie Eugeniusz Pryczkowski.

Poświęcenie tablicy, przemówienia, złożenie kwiatów pod obeliskiem

Po wystąpieniu dra Eugeniusza Pryczkowskiego, nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Ks. Jan Kucharski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie, odmówił modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej z Banina i okolic. W imieniu burmistrza gminy Żukowo kilka słów do zebranych powiedział wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak. Złożeniem kwiatów pod obeliskiem zakończono banińską uroczystość.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki