Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja szpitala w Kwidzynie pod lupą prokuratury

Arkadiusz Kosiński
W czwartek miała się rozpocząć czynna akcja strajkowa, ale ostatecznie ją zawieszono
W czwartek miała się rozpocząć czynna akcja strajkowa, ale ostatecznie ją zawieszono Arkadiusz Kosiński
Kwidzyńska prokuratura sprawdzi, czy doszło do nieprawidłowości podczas sprzedaży szpitala w Kwidzynie. Nowy właściciel placówki, firma EMC, rozpoczął rozmowy z personelem.

Z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zwrócił się wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Wraz z jego pismem do Kwidzyna przesłano także informację przewodniczącego Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność, skierowaną wcześniej do Urzędu Wojewódzkiego, w której wskazał on na możliwe nieprawidłowości związane z zawarciem w 2013 roku umowy dzierżawy samorządowych udziałów w spółce Zdrowie w Kwidzynie oraz zawarciem przedwstępnej umowy dotyczącej przyrzeczenia zbycia tych udziałów.

Ponad tydzień temu starostwo sfinalizowało transakcję, sprzedając prawie 71 proc. swoich udziałów. Pisma do prokuratury skierowano jednak na kilka dni przed podpisaniem umowy.

- Wojewoda zawiadomił prokuraturę o możliwych nieprawidłowościach przy sprzedaży szpitala jako organ właściwy do sprawdzenia, czy podczas tej transakcji nie zostało złamane prawo - tłumaczy Małgorzata Sworobowicz, rzeczniczka prasowa Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak dodaje, wobec transakcji sprzedaży, o której mowa, wojewoda nie ma uprawnień kontrolnych. - Stąd decyzja o skierowaniu sprawy do prokuratury, aby sprawdzić wszelkie okoliczności tej sytuacji i pojawiających się poważnych zarzutów - mówi Sworobowicz.

Wpłynięcie pisma potwierdza Tomasz Trzeciak, szef kwidzyńskiej prokuratury. W sprawie toczy się postępowanie sprawdzające. - Po jego zakończeniu podejmiemy decyzję, czy zostanie w tej sprawie wszczęte postępowanie przygotowawcze, czy też zostanie wydana decyzja o odmowie jego wszczęcia - mówi prok. Trzeciak.

Dodatkowo tydzień temu do prokuratury wpłynęło pismo od mieszkańca Kwidzyna.

- Według zawiadamiającego, działanie starostwa, polegające na sprzedaży udziałów prywatnemu podmiotowi, narusza porządek prawny - wyjaśnia prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Czytaj również: Szpital w Kwidzynie sprzedany. Strajk pracowników [ZDJĘCIA]

W czwartek, 21.04.2016 r. w szpitalu miała się rozpocząć czynna akcja strajkowa, ale po poniedziałkowych rozmowach personelu medycznego z przedstawicielami zarządu szpitala i firmy EMC, właściciela placówki, akcję wstrzymano.

Eskalację strajku komitet zapowiedział po tym, jak EMC wystosowało pismo, w którym informowało, że strajk prowadzony jest z naruszeniem prawa. Firma ostatecznie uznała strajk za legalny i zapowiedziała, że na kolejnym spotkaniu przedstawi propozycje regulacji płacowych dla najniżej uposażonych grup pracowniczych (ekip sprzątających, sekretarek medycznych, działu żywienia, pracowników gospodarczych i obsługi). Komitet strajkowy cały czas jednak domaga się uwzględnienia również pozostałych grup pracowniczych szpitala.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki