Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace mają być prowadzone z dużą ostrożnością [ROZMOWA]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Ze Sławomirem Sowulą, rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku rozmawia Joanna Surażyńska.

Członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Środowiska „Wietcisa” mają sporo obaw. Czy poszukiwania gazu, które odbywają się na głównym zbiorniku wody 116 Gołębiewo, są bezpieczne?
Decyzja środowiskowa dotycząca obszaru koncesji 1/2011/p Stara Kiszewa dotyczy również możliwości prac na Głównym Zbiorniku Wód Podziemnych 116. Tam zgodnie z zaleceniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zawartymi w decyzji środowiskowej, prace wiertnicze mają być prowadzone z dużą ostrożnością i z zastosowaniem właściwych technologii (m.in. orurowaniem i cementowaniem).

Proszę powiedzieć, czy poszukiwania mogą mieć negatywne skutki związane np. z brakiem wody lub jej zanieczyszczeniem?
W ramach decyzji środowiskowej wydanej przez RDOŚ na firmę zamierzającą prowadzić poszukiwania nałożonych zostało szereg obowiązków związanych z ochroną środowiska i zmuszających ją do stosowania technologii, które zapobiegają, minimalizują negatywny wpływ prac poszukiwawczych na środowisko naturalne w tym także na zbiorniki wodne.
Wymogi związane z ochroną wód podziemnych dotyczą już wstępnej fazy poszukiwań i np. nakładają na inwestora obowiązek uzgadniania prac z administratorami lokalnych ujęć wód podziemnych.
Dodatkowo bardzo ważne jest, by mieć świadomość, iż obecna decyzja środowiskowa dotyczy rozpoznania i poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego, a nie jej pełnoskalowego/przemysłowego wydobycia. Jeśli inwestor po pracach poszukiwawczych zdecyduje się na przemysłową eksploatację złoża, będzie musiał ubiegać się o osobną decyzję środowiskową.

Czy główne zbiorniki wodne podlegają szczególnej ochronie?
Kwestie te reguluje przede wszystkim prawo wodne. Główne Zbiorniki Wód Podziemnych podlegają ochronie na tych samych zasadach jak wszystkie wody podziemne, chociaż mogą być dodatkowo objęte ochroną poprzez ustanowienie obszarów ochronnych. Ustanawia je w drodze prawa miejscowego dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej na podstawie planu gospodarowania wodami w obszarze dorzecza. Poszczególne Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej planują ustanowić obszary ochronne głównych zbiorników wód podziemnych. Aktualny szczegółowy stan rzeczy dotyczący obszaru, o którym mówimy, powinien być znany Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Według naszej wiedzy, takiego obszaru ochronnego dla GZWP 116 Gołębiewo nie ma.

Dlaczego szefostwo Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku nie odpowiedziało na pisma w sprawie wody, jakie do RDOŚ kierowało Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Środowiska „Wietcisa”?
Stowarzyszenie zostało dopuszczone do postępowania administracyjnego. Do RDOŚ w Gdańsku dotarły zatem uwagi stowarzyszenia dotyczące raportu oddziaływania na środowisko sporządzonego przez inwestora. Zostały one inwestorowi przekazane, a ten na nie odpowiedział 31 marca 2014 r. Następnie uwagi stowarzyszenia zostały uwzględnione w decyzji środowiskowej i tam RDOŚ odpowiedział na zarzuty. Dodatkowo, zanim ta decyzja została wydana, to strony postępowania zostały poinformowane pismem z dn. 25 kwietnia 2014 roku oraz poprzez obwieszczenie o zakończeniu zbierania dowodów oraz o możliwości zapoznania się z aktami sprawy i wypowiedzeniem się, w sprawie zebranych dowodów i materiałów. W zakreślonym terminie nie wpłynęły żadne dodatkowe uwagi czy wnioski. Sama decyzja została wydana trzy miesiące po poinformowaniu stron o zakończeniu procesu zbierania dowodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki