Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Zmiany w maturze pisemnej z języka polskiego

Ewelina Oleksy
Na maturze pisemnej z języka polskiego nie trzeba będzie wykazywać się znajomością lektur
Na maturze pisemnej z języka polskiego nie trzeba będzie wykazywać się znajomością lektur Grzegorz Mehring
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła, że od maja 2013 r. wprowadza zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego. By go zdać, nie trzeba będzie popisywać się znajomością lektur. W zadaniu otwartym będzie można bowiem wybrać albo temat odnoszący się do przytoczonego w arkuszu tekstu, nieomawianego na lekcjach, albo temat bazujący na lekturze szkolnej. Do tej pory oba tematy odnosiły się do lektur.

- Od maja 2013 r. arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym, poza dotychczasowymi zadaniami, będzie zawierał jedno zadanie sprawdzające tworzenie tekstu własnego na podstawie tekstu literackiego nieomawianego w szkole, ale w znanej maturzyście konwencji - potwierdza Artur Gałęski, p.o. dyrektor CKE.

Trudno obejrzeć własną maturę

Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianę chwali, twierdząc, że dzięki niej uczniowie czytać będą musieli wszystko, co zawarte jest w podstawie programowej, a nie tylko to, co obowiązkowo przerabiają w klasach. Pomorscy poloniści zdania mają jednak podzielone - nie brakuje głosów, że wszystko zmierza do tego, by młodzież przestała czytać lektury.

Beata Ostrowska-Nenczak, polonistka z Zespołu Szkół w Sztumie, o zmianach w maturze z języka polskiego w środę dyskutowała z klasą humanistyczną, która zdawać będzie według nowych zasad.

Wyniki matur 2011

- Uczniowie, jak to młodzież, stwierdzili, że to bez sensu i zapytali, po co w takim razie każę im czytać lektury - mówi polonistka. - Tłumaczyłam, że ten drugi, dowolny w pewnym sensie temat, może nie trafić w ich gusta i wtedy to lektura będzie jedynym ratunkiem - dodaje i podkreśla, że pisanie pracy na podstawie tekstu nieomawianego w szkole może okazać się pułapką. - Gdy wybiera się utwór nieznany, trzeba osadzić go w kontekstach, a to może być, niestety, dla ucznia trudne i wynik będzie niższy niż oczekiwania. Trzeba jeszcze pamiętać o kluczu, który w przypadku tego zadania też będzie obowiązywał. Dlatego uważam, że może nie w takiej formule jak teraz, ale matura powinna być z lektur przeczytanych - zaznacza Ostrowska-Nenczak.


Wszystko o tegorocznej maturze w serwisieMATURA 2011

Zdaniem Andrzeja Nowakowskiego, dyrektora I LO w Gdańsku i egzaminatora z języka polskiego, zmiana w zasadach egzaminowania z tego przedmiotu jest konieczna. Ale czy akurat ta ogłoszona przez CKE?

- Okaże się w praniu, czy przyniesie więcej dobrego czy złego - mówi Nowakowski. - Teraz jest tak, że uczeń, powtarzając fragmenty lektur zamieszczone w papierach egzaminacyjnych, może zdać maturę nic od siebie nie dodając. Być może ta zmiana spowoduje, że większą wagę przywiązywać będzie się do stylistyki i sposobu wyrażania przez ucznia myśli, a nie tylko do tego, by zmieścił w wypracowaniu kilka faktów pasujących do klucza - dodaje.

Matura 2011: Egzamin z języka kaszubskiego zdają nieliczni

Zarząd Okręgu Pomorskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego ocenia zmianę na plus. - Da ona maturzystom możliwość dokonania własnego wyboru. Temat na podstawie tekstu nieomawianego w szkole pozwoli zdającym wykazać się kreatywnością i swoimi zainteresowaniami - komentuje Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego ZNP.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki