Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze walczy w międzynarodowym konkursie "6 Baltic Sea Wonders" (ZDJĘCIA)

Kazimierz Netka
Kanał ElbląskiZbudowano go ponad półtora wieku temu. To jedyny tego typu, czynny na świecie szlak wodny. Jego niezwykłością jest to, że statki to płyną, to jadą na wózkach po lądzie - pokonując wzniesienia, poprzez system pochylni. Wózki ze statkami są ciągnione po szynach, dzięki mechanizmom poruszanym siłą spadającej wody. Kanał Elbląski łączy m.in. Ostródę oraz Iławę z Zalewem Wiślanym, a dalej - przez Cieśninę Pilawską lub rzeki Szkarpawę i Wisłę - z Bałtykiem i oceanami. Zbudowano go z myślą o transporcie towarów. Teraz Kanał Elbląski służy turystyce.
Kanał ElbląskiZbudowano go ponad półtora wieku temu. To jedyny tego typu, czynny na świecie szlak wodny. Jego niezwykłością jest to, że statki to płyną, to jadą na wózkach po lądzie - pokonując wzniesienia, poprzez system pochylni. Wózki ze statkami są ciągnione po szynach, dzięki mechanizmom poruszanym siłą spadającej wody. Kanał Elbląski łączy m.in. Ostródę oraz Iławę z Zalewem Wiślanym, a dalej - przez Cieśninę Pilawską lub rzeki Szkarpawę i Wisłę - z Bałtykiem i oceanami. Zbudowano go z myślą o transporcie towarów. Teraz Kanał Elbląski służy turystyce. Anna Szałkowska
Kanał Elbląski, Zamek w Malborku, Gdańsk - Miasto Pamięci i Wolności, Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami - to kandydaci z Pomorza do tytułu: "Cud Morza Bałtyckiego".

Tytuły zostaną niebawem przyznane - po rozstrzygnięciu międzynarodowego konkursu: "6 Baltic Sea Wonders" (6 cudów Bałtyku). O tym, kto wygra, sami możemy zadecydować, głosując za pośrednictwem strony: www.6-bsr-wonders.net/.
W Konkursie bierze udział 9 państw: Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Niemcy, Polska, Dania i dodatkowo Białoruś. Do rywalizacji zgłaszać można było nie tylko obiekty i miejsca położone tuż nad brzegiem morza, ale też z głębi terytoriów państw bałtyckich. Finansowego wsparcia udzieliła organizatorom Unia Europejska, w ramach Programu Interreg IV B. Heritage Tourism for Increased BSR Identity

Głosowanie podzielono na trzy etapy. W pierwszym, który zakończył się 30 maja, spośród 65 kandydatów wyłoniono 33 z największą liczbą głosów.
- Z 12 kandydatów z Polski przeszło aż 9 - mówi prof. Przemysław Kulawczuk, polski koordynator Konkursu 6 Cudów Bałtyku, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, prezes zarządu Krajowej Fundacji Kultury Przedsiębiorczości. Są to: Zamek Krzyżacki w Malborku, Puszcza Białowieska, Starówka w Toruniu, Gdańsk - Miasto Pamięci i Wolności, Festiwal Wikingów na Wolinie - rekonstrukcja historyczna, Kanał Elbląsko-Ostródzki, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, ruchome wydmy i Słowiński Park Narodowy, historyczne centrum Krakowa. Teraz trwa runda półfinałowa - do końca lipca. Do finału zostanie zakwalifikowanych 16 obiektów i miejsc, które uzyskają najwięcej głosów.

W finałowym etapie, który będzie trwał od sierpnia do września, wybierzemy 6 cudów Bałtyku.
Konkurs został ogłoszony dzięki grupie 25 organizacji turystycznych, władz samorządowych, ośrodków akademickich i instytucji zajmujących się promocją przedsiębiorczości, działających w ramach projektu Agora 2.0. Liderem jest Instytut Geografii Uniwersytetu w Greifswaldzie w Niemczech. W Polsce, partnerem odpowiedzialnym za prowadzenie konkursu została Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości w Gdyni. Celem tego przedsięwzięcia jest troska o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w obrębie regionu Morza Bałtyckiego. Chodzi o to, by bałtyckie walory kulturowe, rekreacyjne, naturowe były dostrzegalne w świecie; zauważalne przez turystów.

- To dobry pomysł na zwrócenie uwagi cudzoziemców na nasze, nadmorskie atrakcje - mówi Krystyna Hartenberger-Pater, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Morze Bałtyckie ciągle jest za mało znane w świecie. Powinniśmy głosować na naszych kandydatów. Możemy wiele zyskać.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki