Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po śmierci pacjenta w UCK. Będzie zmiana procedur medycznych

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Komisja chce, by szpital jak najszybciej wdrożył zalecenia pokontrolne. Jej zdaniem, zwiększy to bezpieczeństwo chorych , którzy wymagają  przetoczenia krwi po zabiegach chirurgicznych
Komisja chce, by szpital jak najszybciej wdrożył zalecenia pokontrolne. Jej zdaniem, zwiększy to bezpieczeństwo chorych , którzy wymagają przetoczenia krwi po zabiegach chirurgicznych archiwum DB
Pielęgniarka będzie mogła przetaczać krew choremu tylko w obecności lekarza. Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego chcą, by dyrekcja UCK wprowadziła parę zmian w procedurach.

Bank krwi będzie mógł wydać jedną jednostkę krwi dla pacjenta, w większych ilościach (dwie jednostki) tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. bezpośredniego zagrożenia życia, gdy krew potrzebna będzie "na cito". Po drugie - pielęgniarka, nawet z certyfikatem zezwalającym na samodzielne przetaczania krwi, będzie je mogła przeprowadzić tylko na polecenie lekarza i w jego obecności, po wcześniejszym sprawdzeniu: tożsamości pacjenta, jego grupy krwi i czynnika Rh oraz ich zgodności z krwią przetaczaną, wyglądu makroskopowego, daty ważności i wyników badań kontrolnych. Po trzecie - pielęgniarka będzie mogła przetaczać krew tylko jednemu pacjentowi, a nie dwojgu naraz, jak było do tej pory.

Takie zalecenia dla dyrekcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przygotowała specjalna komisja złożona z wysokiej klasy specjalistów, a powołana przez prof. Janusza Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To efekt wypadku, jaki opisaliśmy we wtorkowym "Dzienniku Bałtyckim" - w UCK doszło do pomyłki podczas przetaczania krwi, a pacjent, który otrzymał nieodpowiednią grupę krwi, zmarł.

- Badając przebieg tego dramatycznego zdarzenia, wykryliśmy błędy systemowe i personalne - przyznaje prof. Andrzej Basiński, przewodniczący komisji, prorektor GUMed ds. klinicznych i jednocześnie szef Kliniki Medycyny Ratunkowej.- Wdrożenie zaleceń pokontrolnych do codziennej pracy szpitala powinno zwiększyć bezpieczeństwo chorych podczas przetaczania krwi i zapobiec w przyszłości tak tragicznym pomyłkom jak ta, która skończyła się śmiercią pacjenta.

Jakich zmian chcą władze GUMedu i kto stracił pracę po wypadku w szpitalu - CZYTAJ więcej w piątkowym (22.11.2013) papierowym wydaniu"Dziennika Bałtyckiego" lub w jego elektronicznej wersji.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki