MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pensje nauczycieli z budżetu państwa? ZNP: Samorządy dostają za mało na oświatę

Redakcja
Pensje nauczycieli z budżetu państwa? ZNP: Samorządy dostają za mało na oświatęZNP liczy podpisy pod inicjatywą ustawodawczą „Pensje nauczycieli z budżetu”. Na zdjęciu Sławomir Broniarz
Pensje nauczycieli z budżetu państwa? ZNP: Samorządy dostają za mało na oświatęZNP liczy podpisy pod inicjatywą ustawodawczą „Pensje nauczycieli z budżetu”. Na zdjęciu Sławomir Broniarz Grzegorz Jakubowski
Związkowcy chcą, by pieniądze na wypłaty dla nauczycieli szły prosto z budżetu państwa, a nie najpierw w ramach subwencji do gmin, a potem dopiero do szkół. Ich zdaniem, samorządom nie wystarcza pieniędzy na oświatę, więc szukając oszczędności, likwidują szkoły lub przekazują je w ręce fundacji.

- Zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą trwała w ogniwach ZNP do 8 czerwca. Po ich przeliczeniu, które potrwa do ok. 15 czerwca, podpisy zostaną złożone w Sejmie - zapowiada Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Nasza inicjatywa ma skończyć z fikcją, że pieniądze na płace pochodzą z budżetu państwa, podczas gdy samorządy dokładają 20 proc. środków na oświatę. Nasze rozwiązanie odciąży gminy, a dostęp do szkoły nie będzie zależał od zamożności samorządu.

Ale samorządowcy do pomysłu związkowców podchodzą z ostrożnością.

- To, kto będzie płatnikiem, nie ma aż tak dużego znaczenia. Istotniejsza jest wysokość środków - uważa wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

Nie ukrywa on jednak, że oświata to gigantyczne obciążenie dla budżetu Gdyni, która tylko w 2015 roku na ten cel z własnego budżetu przekazała ponad 166 mln zł.

Czytaj również: Na Pomorzu pracę straci 206 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Podobnie sytuację widzi wiceprezydent Gdańska, który wylicza, że dziś miasto musi dokładać na oświatę 300 mln zł.

W podobnym tonie wypowiada się też naczelnik Wydziału Oświaty w sopockim magistracie. - Trudno ocenić projekt ZNP, kiedy nie znamy szczegółów. Jeżeli będzie on skutkował zmniejszeniem wydatków ponoszonych przez gminy, to z pewnością jest to korzystna sytuacja dla jednostek samorządu terytorialnego - mówi Piotr Płocki.

Wtórują mu urzędnicy ze Słupska, którzy wyliczają, że wydatki na edukację stanowią 40 proc. całego budżetu miasta.

Choć projektu ZNP nie komentują pracownicy Kuratorium Oświaty w Gdańsku, to wytrącają związkowcom z rąk poważny argument. Ich zdaniem, dziś likwidacja szkół i przekazywanie ich fundacjom nie są dużym problemem.

- W woj. pomorskim przekazywanie szkół jest zjawiskiem występującym sporadycznie i nie stwarza poważnych problemów. Od roku 2008 przekazane zostały cztery szkoły - mówi Iwona Tanewska z pomorskiego Kuratorium Oświaty. - Do 29 lutego 2016 r. wpłynęły 32 uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji szkół i placówek z dniem 31 sierpnia 2016 r.

Z kolei pomorska kurator wątpi, by ustawa ZNP zapobiegła likwidacjom szkół. - Zazwyczaj szkoły podlegają likwidacji lub są przekazywane innym podmiotom ze względu na liczebność oddziałów, a nie finanse - podkreśla Monika Kończyk.

Anna Mizera-Nowicka

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki