OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Bośnia i Hercegowina pokonała w półfinale Izrael 86:77 i zagra w niedzielę z Polską o udział w turnieju kwalifikacyjnym IO w Paryżu Wojciech Figurski/KoszKadra
Koszykarze Bośni i Hercegowiny pokonali w Gliwicach Izrael 86:77 (20:22, 16:11, 23:19, 27:25) i będą w niedzielę, 20 sierpnia, rywalem reprezentacji Polski w finale turnieju prekwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu.

Rewanż Polska – Bośnia i Hercegowina za fazę grupową

W pierwszym półfinale Polska wygrała w piątek z Estonią 93:83 (22:18, 19:17, 22:21, 30:27).

Z Bośnią Biało-Czerwoni rywalizowali już w fazie grupowej i zwyciężyli 86:76.

Tylko triumfator gliwickiego turnieju otrzyma prawo startu w przyszłorocznych, właściwych kwalifikacjach olimpijskich z udziałem 24 drużyn.

W finale turnieju w Stambule zgrają z Turcja z Chorwacją

W półfinale drugiego europejskiego turnieju prekwalifikacyjnego w Stambule Turcja pokonała Szwecję (105:84), a Chorwacja – Ukrainę (85:70). W niedzielnym finale w Stambule zagrają więc Turcja z Chorwacją.

Prekwalifikacje olimpijskie koszykarzy odbywają się od 12 do 20 sierpnia w Polsce/Estonii, Turcji, Argentynie, Nigerii i Syrii.

Bahrajn już z awansem do ostatecznego turnieju kwalifikacyjnego

W Azji wstępna kwalifikacja już się zakończyła. Na turnieju w Damaszku pierwsze miejsce zajęła drużyna Bahrajnu, która w systemie kołowym pokonała Arabię ​​​​Saudyjską, Indie, Kazachstan, Indonezję i Syrię.

Na turnieju amerykańskim w argentyńskich miastach Santiago del Estero i La Banda wyłoniono pary półfinalistów. O awans do finału 19 sierpnia zagrają Chile – Argentyna i Urugwaj – Bahamy. Decydujący mecz odbędzie się 20 sierpnia.

Na afrykańskim turnieju w nigeryjskim Lagos rozstrzygnięto również pary półfinafinałowe. O finał, który odbędzie się 20 sierpnia zmierzą się dzisiaj Gwinea – Senegal i Kamerun – Mali.

Właściwe turnieje kwalifikacyjne tuż przed igrzyskami w Paryżu

Na krótko przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich – od 2 do 7 lipca 2024 roku zaplanowano cztery turnieje finałowe kwalifikacji olimpijskich. Każdy z nich wyłoni zwycięzcę, który pojedzie na igrzyska w Paryżu. Do Bahrajnu i triumfatorów afrykańskiego i amerykańskiego i dwóch europejskich turniejów prekwalifikacyjnych dołączy jeszcze 19 drużyn, które zostaną wyłonione na koniec mistrzostw świata 2023 – 24 reprezentacje utworzą 4 grupy po 6 drużyn ostatecznych kwalifikacji olimpijskich.

Bezpośredni udział w igrzyskach olimpijskich wywalczy siedem najlepszych drużyn mistrzostw świata 2023, które rozpoczynają się pod koniec sierpnia w Indonezji, Japonii i Filipinach. Jako gospodarz olimpiady pewne miejsce ma Francja. W Paryżu o mistrzostwo olimpijskie grać będzie 12 reprezentacji mężczyzn i tyle samo w turnieju kobiet.