Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niszczą płyty lotniska i zagrażają samolotom. Dowództwo bazy lotniczej w Pruszczu Gd. wnioskuje o odstrzał lub odłów lisów

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni będą głosować uchwałę w sprawie odłowu lub odstrzału 60 lisów znajdujących się na terenie kompleksu wojskowego 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd. Według dowódcy jednostki zwierzęta stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa startujących i lądujących samolotów.

W porządku obrad wtorkowej (22.12.2020) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego znalazła się uchwała w sprawie ograniczenia populacji zwierząt. Chodzi o możliwość odłowienia lub odstrzału lisów, które przedostały się na teren jednostki wojskowej i tam zwiększają swoją liczebność niezrażone działalnością człowieka.

Powodują obsuwanie płyt lotniska

O ograniczenie liczby listów wystąpił w połowie br. dowódca Jednostki Wojskowej 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd., uzasadniając wniosek nadzwyczajnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Płk Zbigniew Mitura przekonuje, że sytuacje pojawiania się zwierząt w pobliżu operujących maszyn stały się normą w Pruszczu Gd. i mogą doprowadzić do katastrofy lotniczej.

„Pod płytą lotniska zaobserwowano nory lisów oraz obecność ich licznych rodzin. Zwierzęta te podkopują się pod płytę lotniska co stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi – czytamy we wniosku. - Zagrożenie dotyczy także okolic poza lotniskiem w przypadku uszkodzenia startującego samolotu (paliwo, uzbrojenie). Ograniczenie występowania tych zwierząt jest elementem działań proaktywnych utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych”.

[polecane]21076261[/polecane]
We wnioskach z wizji terenowej na lotnisku przeprowadzonej przez pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, zaznaczono, że podkopywanie lisów pod pasem startowym skutkuje opadaniem poszczególnych płyt, co stanowi szczególne zagrożenie w trakcie startów i lądowań. Zaobserwowano również tropy lisów w kanałach odprowadzania wody deszczowej z płyty.

Rekomendują odłów wraz z uśmierceniem

W sprawie wypowiedział się Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Bioróżnorodności „Perdix”. Obie zarekomendowały sejmikowi przyjęcie uchwały.

„Sposób ograniczenia populacji lisów na przedmiotowym obszarze winien obejmować następujące metody: odłów wraz z uśmierceniem, przy braku możliwości odłowu należy zastosować odstrzał – stwierdza w opinii „Perdix”. - Wypuszczanie odłowionych lisów nawet w znacznej odległości od Bazy Lotniczej może powodować powrót poszczególnych osobników na jej teren. (...) Z uwagi na liczebność lisów na terenie województwa pomorskiego oraz całego kraju, uśmiercenie 60 osobników nie wpłynie negatywnie na populacje tego gatunku a wpłynie wręcz pozytywnie na populacje innych gatunków, stanowiących ofiary lisów ”.

Poza tym, stowarzyszenie zaapelowało do dowództwa 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd. o doprowadzenie ogrodzenia jednostki do stanu, który będzie skutecznie zapobiegać przedostawaniu się lisów oraz innych zwierząt mogących stanowić zagrożenie.

W przypadku przyjęcia uchwały, zmniejszanie populacji ma potrwać nie dłużej niż do końca 2023 r.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki