Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na razie archeolodzy nie będą prowadzić prac na Westerplatte. Wykopaliska zostały wstrzymane przez epidemię

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Stan pandemii pokrzyżował plany wznowienia badań archeologicznych na Westerplatte. Prace planowane na koniec kwietnia 2020 r. zostały przełożone. Trwa identyfikacja szkieletów i fragmentów kostnych odnalezionych jesienią 2019 r. na terenie dawnej, polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W tym miesiącu archeolodzy mieli rozpocząć kolejny etap archeologicznych poszukiwań na Westerplatte. Termin ten jednak, z uwagi na zagrożenie koronawirusa, został odłożony.

- Badania archeologiczne muszą być i na pewno będą kontynuowane - zaznacza Filip Kuczma , kierownik badań archeologicznych z ramienia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - W tym roku zamierzamy przebadać teren bezpośrednio przylegający do mogił Westerplatczyków, odnalezionych podczas zeszłorocznego, V etapu prac archeologicznych. Celem najbliższych, planowanych prac jest weryfikacja - potwierdzenie bądź wykluczenie, obecności kolejnych szczątków obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej z września 1939 r.

Przypomnijmy, we wrześniu, październiku i listopadzie ub. roku odnaleziono szczątki 9 osób oraz ponad kilkaset fragmentów kości ludzkich (prace prowadził zespół archeologów: Adam Dziewanowski, Filip Kuczma, Piotr Kalka, Wojciech Samól). Zdaniem archeologów, a także Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, kierownika Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, wszystko wskazuje, że są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie obrony WST we wrześniu 1939 r.

Na jednym ze szkieletów są elementy polskiego, wojskowego oporządzenia używanego w 1939 r., przy drugim znaleźliśmy polski bagnet w pochwie.

- Kontekst miejsca, przedmioty znalezione przy szczątkach wskazują, że są to polegli członkowie garnizonu polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte – mówił "Dziennikowi Bałtyckiemu", jesienią ub. roku Mariusz Wójtowicz-Podhorski. - Na jednym ze szkieletów są elementy polskiego, wojskowego oporządzenia używanego w 1939 r., przy drugim znaleźliśmy polski bagnet w pochwie. Moim zdaniem są to żołnierze, którzy zginęli w zbombardowanej Wartowni nr 5, na co mogą wskazywać obrażenia widoczne na kościach, rozczłonkowanie szkieletów. Widać, że żołnierze zostali pochowani w zbiorowej mogile, co zresztą zgadzałoby się z relacjami historycznymi.

Po odkryciu szczątków ludzkich, zgodnie z przepisami, śledztwo rozpoczął Oddział Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie szkielety i fragmenty kostne badają genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy będą identyfikować poległych na podstawie badań DNA. Trwa także analiza listy poległych żołnierzy polskich w czasie walk o Westerplatte i losów członków garnizonu Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dodajmy, że w czasie wcześniejszych prac na Westerplatte archeolodzy znaleźli kilkaset przedmiotów pozostałych po polskich żołnierzach (m.in. szczoteczki do zębów), które stworzyły wystawę "Westerplatte w 7 odsłonach".

- Odnajdywane po 80 latach szczątki obrońców oraz liczne artefakty świadczą, niestety o wieloletnim zaniedbaniu i braku zainteresowania materialnymi śladami przeszłości, które dzięki pracy muzealnych archeologów wychodzą obecnie na światło dzienne - zaznacza dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Efekty badań archeologicznych dowodzą jak wiele jest do zrobienia jeszcze zarówno na samym terenie półwyspu Westerplatte, jak i w kwestii badań nad historią tego miejsca, tak szczególnego dla historii Polski jak i całego świata.

Przypomnijmy, wiosną i latem ub. roku o Westerplatte zrobiło się głośno, za sprawą specustawy, którą wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jej zapisy pozwalają skupić podzielone między kilkunastu właścicieli i zarządców tereny na półwyspie w rękach Muzeum II Wojny Światowej. Gdańska placówka ma wybudować na Westerplatte nowe, plenerowe muzeum. Sprzeciw m.in. miasta Gdańska i Muzeum Gdańska wzbudziło odebranie przez specustawę samorządowej działki, na której znajduje się m.in. zachowana Wartownia nr 1, zniszczone ruiny nowych koszar, cmentarz Westerplatczyków i Pomnik Obrońców Wybrzeża. W listopadzie 2019 r., już po odnalezieniu szkieletów Westerplatczyków prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła miejsce prac archeologicznych w towarzystwie Karola Nawrockiego. Zadeklarowała wsparcie w przygotowaniu cmentarza i uroczystego pochówku obrońców WST.

Na Westerplatte odnaleziono szczątki polskiego żołnierza, elementy wyposażenia i uzbrojenia

Szczątki polskiego żołnierza odkryte na Westerplatte. Spoczy...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki