Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Malborku rozpoczyna nowy sezon turystyczny

Jacek Skrobisz
Jacek Skrobisz
Fot. Jacek Skrobisz
W piątek (21 kwietnia) Muzeum Zamkowe w Malborku zainauguruje nowy sezon letni. Do końca września pokrzyżacka warownia będzie otwarta dłużej.

Jak informuje Muzeum Zamkowe, od 21 kwietnia do 30 września mury pokrzyżackiej twierdzy będą otwarte od godz. 9 do godz. 19. Po terenach zamkowych będzie można spacerować do godz. 20.

Sezon letni rozpocznie się od dwóch historycznych wydarzeń. W sobotę odbędą się Targi Rekonstrukcji Historycznej oraz Zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Godzinowy program sobotnich wydarzeń:
godz. 10- 18 - Targi Rekonstrukcji Historycznej
godz. 9-19 - Zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego
godz.11 - Uroczyste otwarcie Targów Rekonstrukcji Historycznej oraz Kapituły Rycerstwa Polskiego w Karwanie - przemarsz do Kapitularza na Zamku Wysokim
godz. 12 - Praktyczny blok ceramiczny (Anna Wolnomiejska)
godz. 13 - Koncert grupa Radnyna (Karwan) wstęp wolny
godz. 13 - Turniej rycerski na dziedzińcu Zamku Średniego (wstęp płatny obowiązuje bilet wejścia do zamku)
godz. 15 - Koncert Secret Garden Singers (Karwan) wstęp wolny
godz. 16 - Blok konferencyjny targów rekonstrukcji historycznych (Karwan) wstęp wolny

Niedziela, 23 kwietnia
godz. 11-12 - Zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego
godz. 10-15 - Targi Rekonstrukcji Historycznej

Targi Rekonstrukcji Historycznej
To kilkudziesięciu wystawców z kraju i zagranicy. Poznacie pasjonatów odtwórstwa historycznego, w jednym miejscu i czasie, zobaczyć można będzie historyczne stroje i dodatki, elementy uzbrojenia, żywność naturalna, ceramikę historyczną, instrumenty dawne, sprawne repliki machin oblężniczych, pokazy rzemieślnicze i artystyczne, turnieje, warsztaty interaktywne.
To również przestrzeń dla prezentowania oferty ośrodków muzealnych i uczelni wyższych.
Pierwszy raz znajdzie się też przestrzeń dla prelekcji, wykładów i paneli dyskusyjnych na tematy związane z odtwórstwem - zarówno w ujęciu wprost - praktyczne i merytoryczne aspekty dotyczące różnych obszarów rekonstrukcji, jak również tematy poruszające obszar idei, trendów i zjawisk w ruchu.
Targi skierowane są w pierwszej kolejności do społeczności rekonstruktorów szeroko pojętego średniowiecza, są okazją do przedsezonowych zakupów strojów, wyposażenia obozowego, szansa na spotkanie z rzemieślnikami, jednak ich największa wartość to przestrzeń integracji i współpracy, wymiany wiedzy i poglądów, dla środowiska rekonstruktorów oraz branż związanych z historią i szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym, jednak do udziału zachęcamy wszystkich miłośników żywej historii.

Kapituła
W dniach 22-23 kwietnia 2017 roku odbędzie się zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego. Tym razem ma on szczególne znaczenie. W tych dniach przypada jubileusz 20-lecia założenia organizacji, a ponadto zjazd ma charakter Kapituły Generalnej, podczas której dokonany zostanie wybór nowych władz organizacji. Szczególny charakter tegorocznego zjazdu skłonił organizatorów do wyboru na miejsce uroczystości Zamku w Malborku, jako jednego
z najbardziej reprezentacyjnych i symbolicznych miejsc dla odtwórców historycznych z kręgu średniowiecza i renesansu w Polsce.
Kapituła Rycerstwa Polskiego jest organizacją założoną 27 kwietnia 1997 roku w Gdańsku. Założenie Kapituły poprzedziły dwuletnie prace zespołu odtwórców historycznych – głównie z kręgu odtwórstwa średniowiecznego – mające na celu określenie celów i zasad działania powstającej organizacji. W procesie tworzenia Kapituły Rycerstwa Polskiego udział brało kilkadziesiąt grup tworzących ruch rycerski z terenu całej Polski.
W wyniku wielu spotkań i konsultacji, odbywających się głównie na zamkach w Gniewie, Golubiu-Dobrzyniu i na Dolnym Śląsku powstał dokument o nazwie „Reguła Rycerska”, będący deklaracją ideowo-programową organizacji. Uroczyste zaprezentowanie Reguły Rycerskiej oraz jej podpisanie i opieczętowanie miało miejsce 27 kwietnia 1997 roku podczas drugiego zjazdu Kapituły Rycerstwa Polskiego w Dworze Artusa w Gdańsku.
Przy okazji obrad na zamek w Malborku dostarczone zostaną główne atrybuty Kapituły Rycerstwa Polskiego, przechowywane na co dzień na zamkach w Bolkowie, Chojniku i Gniewie. Będą to: oryginalny dokument Reguły Rycerskiej z 27 kwietnia 1997 roku, Złota Księga Kapituły Rycerstwa Polskiego, Złoty Graal a także chorągwie Hetmanów. Po zakończeniu obrad atrybuty te wraz z nowym dokumentem Reguły Rycerskiej podpisanym i opieczętowanym przez uczestników obecnego zjazdu pozostaną na określony czas na zamku w Malborku, jako świadectwo tego wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki