Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne laboratorium dla gdańskiej straży miejskiej. Będzie można badać w nim jakość powietrza oraz wody

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Nowy pojazd zasilił flotę gdańskiej straży miejskiej w poniedziałek 21.12.2020
Nowy pojazd zasilił flotę gdańskiej straży miejskiej w poniedziałek 21.12.2020 Rafał Mrowicki
Gdańska Straż Miejska została zasilona o ambulans w mobilnym laboratorium. Pojazd ma wspierać działania ekopatrolu w referacie ekologicznym. Można go już zobaczyć na ulicach miasta.

Przekazanie kluczyków do pojazdu komendantowi gdańskiej Straży Miejskiej Leszkowi Walczakowi odbyło się w poniedziałek 21.12.2020 w Hevelianum, po konferencji prasowej, na której władze Gdańska podsumowały 2 lata działań na rzecz ekologii. Kluczyki wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Nowy ambulans strażników miejskich kosztował 550 tys. zł. To kolejna inwestycja w sprzęt dla referatu ekologicznego, który w ostatnich miesiącach wzbogacił się m.in. w 2 osobowe samochody elektryczne, drony czy fotopułapki.

Mobilne laboratorium zawiera m.in. kamerę na wysięgniku oraz przyrządy do pomiaru czystości powietrza i wody, a także do pomiaru wilgotności drewna opałowego.

- Wysięgnik ma 3 m, wysokość samochody to ok. 2,4 m, więc kamera sięga wysoko. Mamy 45-krotny zoom optyczny, widać przez nią w ciemnościach. Ta mała niebieska antenka jest zintegrowana z urządzeniem do pomiaru pyłów w powietrzu. Są urządzenia służace do poboru próbek popiołu oraz wilgotnościomierz. Zgodnie z uchwałą antysmogową, nie można palić drewnem poniżej 20 proc. wilgotności - wylicza Adam Łaszewski, zastępca kierownika referatu ekologicznego.

- Będziemy używać tego pojazdu do monitorowania spalania odpadów. Kluczem jest zdobycie wiedzy i materiału dowodowego ws. osób, które palą odpadami - mówi komendant Leszek Walczak.

Całe wyposażenie mobilnego laboratorium:

  • System informatyczny, który umożliwia zapis i obróbkę obrazu z kamery w miejscu podejmowanej interwencji oraz uzyskanie wydruku wyników pomiarów aparatury kontrolno-pomiarowej (dane zanieczyszczonego powietrza, dane zanieczyszczonej wody, dane z gazowych mierników).
  • Sprzęt pomiarowo–kontrolny:
  • - zestaw monitora pyłu zawieszonego wbudowany na stałe do pracy w pojeździe z możliwością jego przenoszenia i pomiarów poza samochodem, umożliwiający monitorowanie czystości powietrza (PM 10, PM 2,5),
  • - przenośny detektor wielogazowy do kontroli i pomiaru stężenia gazów w zakresie ochrony osobistej pracowników przy kontrolach przestrzeni zamkniętych oraz lokalizacji nieszczelności wielogazowych (odczyt 4 gazów: siarkowodór, tlenek azotu, tlenek węgla, lotne związki organiczne),
  • - analizator zanieczyszczenia wody, który umożliwia kontrolę jakości wody metodą fotometryczną, a także metodą fizyko-chemiczną (odczyn pH, zawartość tlenu w wodzie, temperatura, azot amonowy - może świadczyć o zanieczyszczeniu wody ściekami).
  • Kamera zewnętrzna obrotowa na pneumatycznym wysięgniku do 3 metrów z 45-krotnym zoomem optycznym oraz możliwością rejestrowania obrazu po zmroku do 400 metrów, służąca do obserwacji miejsc podrzutu śmieci oraz ilości i koloru wydobywającego się dymu, który może świadczyć o spalaniu odpadów; lornetka z zoomem 10-krotnym.
  • Wytwornica dymu do sprawdzania szczelności bezodpływowych pojemników na nieczystości płynne.
  • Akumulatory oraz agregat służące do pracy urządzeń elektrycznych w pojeździe (według danych producenta sprzęt może pracować około 5 godzin).

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki