Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Pomorza straciła prawie 180 tys. zł. Policja ostrzega przed oszustami

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
- Uważajmy i edukujmy się wzajemnie na temat metod, jakimi posługują się oszuści - radzi asp. sztab. Kinga Warczak z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie
- Uważajmy i edukujmy się wzajemnie na temat metod, jakimi posługują się oszuści - radzi asp. sztab. Kinga Warczak z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie TT
Bardzo boleśnie przekonała się mieszkanka powiatu sławieńskiego, że niewiedza w zakresie oszustw internetowych jest bardzo kosztowna. Pani, jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Sławnie, straciła prawie 180 tys. zł..

Mieszkanka powiatu sławieńskiego straciła prawie 180 tys. zł

- Mieszkanka powiatu sławieńskiego padła ofiarą oszustów. Pod pretekstem szybkiego zarobku zainstalowała na swoim telefonie aplikację AnyDesk. Dzięki niej przestępcy mogli bez ograniczeń kontrolować urządzenie, na którym zostało zainstalowane oprogramowanie. Mając dostęp do telefonu i danych wrażliwych, oszuści sięgnęli po oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. W taki sposób kobieta stracił blisko 180 tysięcy złotych - informuje asp. sztab. Kinga Warczak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Sławnie.

Policjantka mówi, że mieszkanka powiatu sławieńskiego wpadła w sieć oszustów, gdy ci na jednej ze stron internetowych obiecywali łatwy i szybki zarobek.

- Kobieta uznała ofertę na tyle atrakcyjną i wiarygodną, że postanowiła skorzystać z okazji i zarobić. W formularzu kontaktowym wpisała swój numer telefonu. Po jakimś czasie skontaktował się z nią mężczyzna, o charakterystycznym wschodnim dialekcie. Podczas rozmowy poinformował, że musi ona dokonać wpłaty pieniędzy jako wkład własny. Kobieta postanowiła spróbować. „Konsultantowi” przekazała kod BLIK na kwotę tysiąca złotych. Pieniądze wypłacił od razu w bankomacie na terenie kraju - opisuje asp. sztab. Kinga Warczak. - Przestępczy proceder trwał kilka dni, podczas których kobieta kilkukrotnie rozmawiała z „konsultantami”. Za ich namową zainstalowała na telefonie aplikację „Anydesk”, do sterowania pulpitem. Nieświadoma zagrożenia postępowała zgodnie z poleceniami. Podczas kilku rozmów dokonała kilku przelewów, na łączną kwotę prawie 100 tysięcy złotych. Dodatkowo z jednego z kont zaciągnięta została pożyczka w kwocie 80 tysięcy złotych. W rezultacie mieszkanka powiatu straciła łącznie niemal 180 tysięcy złotych.

Policja ze Sławna apeluje o ostrożność i rozsądek.

- Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniajmy danych logowania do naszych rachunków bankowych. Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Internetowi przestępcy najpierw skłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecają, by zalogowała się do swojego konta w banku - przestrzega asp. sztab. K. Warczak.

Rekordowy dochód z balu charytatywnego na rzecz hospicjum. Zdjęcia

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki