Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Merytoryczne i finansowe wsparcie dla młodej firmy

Jacek Klein
Paweł Grabowski w swojej Kuchni Dźwięku otoczony profesjonalnym sprzętem dźwiękowym i muzycznym
Paweł Grabowski w swojej Kuchni Dźwięku otoczony profesjonalnym sprzętem dźwiękowym i muzycznym Tomasz Bołt
Decyzja o założeniu firmy nie jest łatwa. Prowadzenie dochodowego biznesu to wyzwanie, któremu najtrudniej sprostać właśnie na początkowym etapie działalności. Młoda firma z zasady, zanim nabierze rozpędu, jest na "gorszej" pozycji w porównaniu z już zadomowionymi na rynku biznesami. Założenie firmy wymaga wiedzy, jak poruszać się w biznesie, oraz środków finansowych.

Nieco ponad rok temu oryginalny pomysł na biznes zaowocował założeniem firmy Kuchnia Dźwięku. Paweł Grabowski, jej właściciel w studiu nagraniowym, tworzy udźwiękowienie na potrzeby filmu, reklamy, multimediów, gier komputerowych oraz stron www, nagrania lektorskie na potrzeby materiałów reklamowych, audycji, audio-booków, szkoleń e-learningowych itp. W Kuchni Dźwięku miksowane i masterowane są gotowe utwory muzyczne, odszumiane i rekonstruowane stare nagrania pochodzące z płyt winylowych i taśm magnetofonowych, w tym kaset. Firma zajmuje się także działalnością edukacyjną, czyli nauczaniem podstaw realizacji dźwięku, zasad muzyki oraz gry i programowania syntezatorów. W ofercie jest także realizacja dźwięku na żywo oraz rejestracja występów muzycznych "live" na zasadzie mobilnego studia nagrań.

Czytaj także: Ofertowanie nie jest takie skomplikowane, jak myślisz

Jak można przeczytać na stronie internetowej firmy, Kuchnia Dźwięku specjalizuje się w daniach dźwiękowych na każde podniebienie.

- Pomysł założenia profesjonalnej firmy był kolejnym etapem mojego życia zawodowego - mówi Paweł Grabowski. - W tym kierunku się kształciłem, później z dźwiękiem pracowałem dla różnych firm na zasadzie umów-zleceń. Postanowiłem jednak zająć się tym w sposób bardziej usystematyzowany. Stąd decyzja o założeniu profesjonalnej firmy skupiającej się na tworzeniu i obróbce dźwięku. Kilka podobnych studiów działa na rynku, ale z obserwacji wynika, że jest na nim miejsce także dla mojego studia. Pierwszy rok działalności pokazuje, że firma się rozwija, pracy jest dużo, przybywa zleceń i zapytań ofertowych.

Wszystko na temat funduszy unijnych w naszym specjalnym serwisie

Firma ruszyła w październiku ubiegłego roku dzięki projektowi "Równi w biznesie".
- Tutaj muszę podziękować żonie, ponieważ ona interesowała się możliwościami pozyskania funduszy unijnych na nową działalność - dodaje Grabowski. - Kiedy okazało się, że przyjmowane są w nioski w ramach "Równych w biznesie", postanowiłem zaaplikować. Przyznam, myślałem, że pójdzie łatwiej, że wystarczy złożyć kilka dokumentów. Proces okazał się jednak rozciągnięty w czasie. Przez około rok odbywały się rozmowy kwalifikacyjne, szkolenia, pisanie biznesplanu, etapów było kilka. Łatwo nie było, ale bez przesady. Nie było aż tak trudno, aby zrezygnować w trakcie. W miarę postępowania programu moja determinacja i zaangażowanie rosły i wszystko zakończyło się sukcesem.
Sercem Kuchni Dźwięku jest stacja robocza Apple Mac PRO, wyposażona w będący światowym standardem system cyfrowej rejestracji dźwięku Digidesign Pro Tools oraz doskonałe karty DSP renomowanych firm SSL oraz TC Electronic. Na wyposażeniu studia są także m.in. mikser cyfrowy YAMAHA 01V/96VC, Preamp/kompresor/korektor TL AUDIO IVORY 5052, Preamp PRESONUS BlueTube DP, kompresor BEHRINGER Tube Composer T1952. Skomplikowane nazwy, wiele jednak mówiące profesjonalistom.

- Sprzęt i oprogramowanie w studiu dźwiękowym to podstawa - wyjaśnia właściciel Kuchni Dźwięku. - Działalność w tej branży wymaga nadążania za zmianami technologicznymi, a to wiąże się z koniecznością stałego inwestowania w wyposażenie.
Jak dodaje, projekt został już zakończony i rozliczony, co nie oznacza, że firma nie będzie w przyszłości korzystać z funduszy unijnych.

Efektywnie korzystamy z dotacji unijnych

- W miarę rozwoju rosną także potrzeby, to naturalne - mówi Grabowski. - Kolejnym etapem będzie pozyskanie większego lokalu. Jeśli pojawi się możliwość sięgnięcia przy tym po unijne wsparcie, na pewno zdecyduję się na aplikowanie o nie.

Człowiek - najlepsza inwestycja

W wyniku zrealizowanych przez Agencję Rozwoju Pomorza SA projektów powstało prawie 100 mikroprzedsiębiorstw, reprezentujących różne branże, m.in.: IT, fotografię, kosmetologię, projektowanie wnętrz, fizjoterapię, dietetykę.
Realizowane projekty współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet VI, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, a wcześniej w latach 2004-2006 dzięki funduszom ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
Czekamy na twój telefon dziś od 10:00 do 14:00
pod numerem tel. 58 323 31 42
Możesz też zadać pytanie mailem: [email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki