Jakub Jelonek i Olga Chojecka najmocniejsi w chodzie na 20 km w ramach 57. Festiwal Chodu i Bieg im. Obrońców Poczty Polskiej

od 16 lat
Jakub Jelonek z klubu CKS Budowlani Częstochowa wygrała chód na 20 km podczas rozgrywanych w Gdańsku zawodów 57. Festiwal Chodu i Bieg im. Obrońców Poczty Polskiej. Jego wynik to 1:31.11. Trochę ponad dwie minuty straciła do niego na mecie Olga Chojecka (WLKS Nowe Iganie), która potwierdziła wysoką formę, zajmując drugie miejsce.

57. Festiwal Chodu i Bieg im. Obrońców Poczty Polskiej 2023

Kolejna już odsłona chodu sportowego w Gdańsku przebiegała w iście tropikalnych warunkach. Asfalt ulic miasta był bardzo nagrzany, bo i temperatura w sobotę, 9 września 2023 roku sięgała nawet 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach chód na dystansie 20 km był bardzo dużym wyzwaniem.

Świetnie poradzili sobie faworyci. Wygrał Jakub Jelonek z klubu CKS Budowlani Częstochowa z czasem 1:31.11. Niewiele dłużej na trasie przebywała ósma na ostatnich mistrzostwach świata na dystansie 35 km w Budapeszcie Olga Chojecka (WLKS Nowe Iganie). Czas najlepszej z kobiet to 1:33.25.

- Z jednej strony wynik nie jest jakiś super, ale jest to dobry trening. Cieszę się z pierwszego miejsca, bo to jest najważniejsze. Aczkolwiek upał nam doskwierał i było dość ciężko. Nastawiałem się na to, bo takie właśnie były prognozy pogody i dlatego też spokojnie zaczęliśmy. Wiedziałem, że tu trzeba ruszyć w miarę ostrożnie, żeby potem nie było kryzysu na koniec - powiedział nam po minięciu mety Jakub Jelonek.

Dla Olgi Chojeckiej to była również istotna przeprawa, wieńcząca długi sezon. Nagrzany asfalt w sobotę nie pomagał, chociaż reprezentantka Polski w tych warunkach spisała się bardzo dobrze, notując najlepszy wynik w tym roku. Na jej rezultat wpływ miała silna konkurentka - Czeszka Tereza Durdiakova, która naciskała, a ostatecznie skończyła na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej i czasem 1:34.58.

- Zawodniczka z Czech ruszyła bardzo mocno z chłopakami. Ten początek był więc mocny. Ja zostałam z tyłu, ale jakoś w połowie dystansu zbliżyłam się do niej i ją minęłam. Później rywalka nie poszła moim rytmem, została z tyłu i w takich okolicznościach doszłam pierwsza do mety. Do Gdańska przyjeżdżam co roku, aby kończyć sezon. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, jak mi pójdzie, bo jeszcze czuję zmęczenie po starcie na mistrzostwach świata. Jestem jednak bardzo zadowolona z wyniku, bo to mój najlepszy rezultat w tym sezonie. Zdołałam więc utrzymać formę po mistrzostwach - mówiła nam uśmiechnięta Olga Chojecka.

Wśród młodzieżowców (U-20 i U-23) dobre tempo na ulicach Gdańska skutkowało zdobyciem medali mistrzostw Polski. W starszej grupie mistrzem został Kamil Piecuch ze Stali Mielec (1:39.13), a mistrzynią została jego koleżanka klubowa Anna Zdziebło (1:48.09). Bardzo dobre czasy uzyskali najlepsi w kategorii U-20. Najszybsza była Magdalena Żelazna z AZS-u AWF-u Gorzów Wielkopolski (1:43.05), a mistrzem Polski U-20 został Kacper Gołąbek (MKS Stal Nowa Dęba), który miał czas 1:44.29.

W pozostałych grupach dystanse były mniejsze. Najlepszy na 10 km w U-18 okazał się Przemysław Jasiński (WLKS Nowe Iganie), który miał czas 49.15. Kobiety w kategorii U-18 rywalizowały na 5 km, a pierwsza z nich była Litwinka Armanda Tolyte - 28.50.

98 biegaczy ukończyło także dystans 5 km, który był ważnym elementem festiwalu. Bieg im. Obrońców Poczty Polskiej - Energa Cup wygrał Ukrainiec Rusłan Piecznikow, który pokonał ten dystans w czasie 14 minut i 32 sekund. 9 sekund po nim metę przeciął Mateusz Niemczyk KS (Prefbet-Sonarol), a trzecie miejsce zajął Tomasz Maluśki (OKL Oborniki), któremu zmierzono czas 15.14. Najszybsza wśród kobiet była Ukrainka Chrystyna Bohomiachowa, która uzyskała czas 17 minut i 46 sekund.