Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać pomocy medycznej podczas wakacyjnego wyjazdu? Teleporady mogą okazać się zbawienne przy próbie kontaktu z lekarzem rodzinnym

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Wojciech Wojtkielewicz
Problemy zdrowotne dopadają niestety często w najmniej spodziewanym momencie. Zdarza się, że to właśnie podczas wakacyjnego urlopu musimy szukać pomocy u specjalistów. Gdzie się kierować, gdy nagła choroba z dala od naszego lekarza rodzinnego?

Obecna epidemia cały czas wpływa na funkcjonowanie przychodni specjalistycznych, a także gabinetów lekarzy rodzinnych. Nałożone restrykcje sanitarne doprowadziły do wprowadzenia radykalnych zmian, między innymi przy rejestracji, która ma charakter tylko i wyłącznie telefoniczny, a pacjenci są umawiani w odstępach godzinowych. Warto wziąć to pod uwagę, gdy bolączka zdrowotna zaskoczy podczas wakacyjnego wyjazdu.

-Szczególnie w dobie epidemii należy się dobrze przygotować do wyjazdu wakacyjnego - podkreśla Anna Osowska, lekarka podstawowej opieki zdrowotnej, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców. - Nie zapominajmy o zabraniu ze sobą dokumentacji leczenia, w tym kart informacyjnych z pobytu w szpitalu, niezbędnych w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia i konieczności skorzystania z pomocy medycznej poza miejscem zamieszkania.

Dodatkowo w większości przychodni obowiązują teleporady, a specjaliści, co zrozumiałe w przypadku pierwszej wizyty, niechętnie prowadzą konsultacje przez telefon. Trudno jest bowiem rozpoczynać leczenia pacjenta, którego nigdy się nie widziało.

- Z naszej analizy wynika, że obecnie nie wszystkie przychodnie POZ ruszyły już w pełnym zakresie z bezpośrednimi przyjęciami pacjentów - na miejscu, w gabinecie - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ. - Natomiast każdy turysta, czy osoba przyjezdna w momencie, gdy ze względu na stan zdrowia jest zmuszona do osobistego stawiennictwa, otrzyma taką pomoc. Lekarz rodzinny udzielając teleporady ma obowiązek wskazania miejsca konsultacji lub przyjęcia takiego pacjenta.

W przypadku, gdy teleporada jest wystarczającą formą kontaktu, nie ma żadnych problemów, aby umówić się z lekarzem, który prowadził nas do tej pory. Jest to nawet wskazane, ponieważ to właśnie lekarz rodzinny zna najlepiej nasze bolączki i wie, które leki można bezpieczenie zalecić. Natomiast w sytuacji znaczącego pogorszenia stanu zdrowia, między innymi bolesności w klatce piersiowej, nie powinniśmy mieć kłopotów, aby umówić się na wizytę w gabinecie.

W razie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia

Warto przypomnieć, że w razie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, w pierwszej kolejności pacjenci powinni kierować się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Dobrze też przed wyjazdem sprawdzić, gdzie w miejscowości, w której będziemy przebywać, znajdują się placówki medyczne o takim profilu.

Gdzie szukać pomocy medycznej na wakacjach?Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna

Dodatkowo Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna nie jest objęta rejonizacją i każdy może udać się tam po pomoc. Należy pamiętać, jednak że do tzw. NOCH-ów zasady są kierowani pacjenci, którzy nie mogą czekać z pomocą do rana, a z drugiej strony nie występuje u nich bezpośrednie zagrożenie życia. Placówki te są najczęściej czynne od godz. 18 w dni pracujące oraz całodobowo w niedziele i święta.

Wakacje a opieka medyczna. Warto zadbać o apteczkę

Niezależnie czy jedziemy w głuszę czy będziemy przebywać w mieście zawsze warto uzupełnić podróżną apteczkę. Nie chodzi tu tylko o skompletowanie wody utlenionej czy plastrów. Ważne, aby pamiętać o uzupełnieniu zapasów leków, które przyjmujemy regularnie zwłaszcza w przypadku przewlekłych dolegliwości. Specjaliści ostrzegają, iż w obecnie funkcjonującym systemie nie jesteśmy w stanie zrealizować kolejnej części recepty w aptece, jeżeli wcześniej na tym druku wykupywaliśmy leki w innym punkcie.

- Jeśli się jednak zdarzy, że zabraknie nam leków, a jesteśmy daleko od „swojej” apteki, konieczna jest nowa recepta. W tym celu dzwonimy do swojej przychodni. Otrzymamy kod recepty, a ten wraz z naszym peselem umożliwi wykupienie leku. Jedną z licznych zalet teleporady jest właśnie to, że odległość jej nie ogranicza, można się skontaktować ze swoim lekarzem będąc na drugim końcu kraju - poinformowała Anna Osowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki