Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wyspa Spichrzów jednak bez inwestora. Polnord wycofał się z umowy!

Ewelina Oleksy
Przemek Świderski
Współpraca miasta z firmą Polnord w celu zagospodarowana północnego cypla Wyspy Spichrzów została zerwana! W piątek rano władze miasta zorganizowały konferencję prasową, na której poinformowały, że dalsza współpraca z firmą stoi pod dużym znakiem zapytania. Po konferencji przedstawiciele Polnordu milczeli. Po godz. 18 wysłali oświadczenie o wycofaniu się z inwestycji.

- W tym momencie zakończyliśmy negocjacje i nie podpisujemy umowy inwestycyjnej - poinformował w piątek wieczorem Bartosz Puzdrowski, prezes spółki Polnord, która miała zająć się zagospodarowaniem północnego cypla Wyspy Spichrzów. - Nie możemy - w świetle dokonanych analiz oraz panującej sytuacji rynkowej - przeprowadzić inwestycji w założonym wcześniej modelu, gdyż byłaby ona nieopłacalna dla akcjonariuszy Polnordu - uzasadnił.

OŚWIADCZENIE prezesa Polnordu w sprawie wycofania się z inwestycji

Tym oświadczeniem Puzdrowski potwierdził to, co wisiało w powietrzu od miesięcy.

Kilka godzin wcześniej władze Gdańska zorganizowały konferencję prasową na temat problemów z zawarciem ostatecznej umowy z Polnordem. Podczas niej wiceprezydenci Andrzej Bojanowski i Wiesław Bielawski przyznali, że szanse na dalszą współpracę z Polnordem są niewielkie, bo od czasu zmiany zarządu spółki nie mogą porozumieć się w kwestiach finansowych.

Gdańsk: Kiedy Polnord podpisze umowę na Wyspę Spichrzów?

- Ale trwają rozmowy. Nie rezygnujemy z Polnordu, ale obligujemy go do spełnienia zobowiązań określonych w umowie przedwstępnej. Nasz ostateczny termin to 15 listopada - wyjaśniał w piątek rano Bielawski. - Jeśli po upływie tego czasu nie dojdzie do zawarcia umów, rozpoczniemy rozmowy z drugim partnerem, czyli firmą Hossa.

Jednak kilka godzin później okazało się, że to Polnord rezygnuje ze współpracy z władzami Gdańska. Wstrzymanie inwestycji prezes spółki tłumaczy radykalną zmianą sytuacji gospodarczej, szczególnie na rynkach nieruchomości.

Wiceprezydent Bojanowski zapowiada, że w tej sytuacji miasto od razu przystąpi do rozmów z Hossą. Ale nie wiadomo, czy ta jest jeszcze wyspą zainteresowana. Przedstawiciele firmy, pytani o zainteresowanie ofertą, odmówili komentarza.

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów znów przesunięte

Według planów Gdańsk i Polnord miały zawiązać spółkę, do której miasto wniosłoby swoje tereny na wyspie (2,6 ha), a Polnord zapewniłby pieniądze na zabudowę - miałoby to być ok. 450 mln złotych - i zająłby się zagospodarowaniem cypla - budową m.in. hotelu, lokali usługowych i muzeum bursztynu.
Kłopoty pojawiły się na początku tego roku, gdy zmienił się zarząd spółki. Urzędnicy twierdzą, że nie do przyjęcia była złożona w nowej kalkulacji Polnordu wycena terenu, który miał być przez miasto wniesiony do spółki. Polnord zaproponował wycenę 1 tys. zł za m kw. terenu, a zdaniem urzędników to cena mocno zaniżona.

Gdańsk: Zmiana prezesa nie opóźni prac na Wyspie Spichrzów

- Według sporządzonej w październiku na zlecenie miasta wyceny, średnia cena za m kw. na północnym cyplu wyspy wynosi ok. 3 tys. zł - mówi Wiesław Bielawski. Do magistratu dotarł też biznesplan Polnordu, z którego wynikało, że inwestycja nie "spina się" finansowo.

OŚWIADCZENIE prezesa Polnordu w sprawie wycofania się z inwestycji

- Wcześniej od strony ekonomicznej, zdaniem Polnordu, wszystko układało się właściwie, teraz słyszymy, że to przedsięwzięcie jest dla nich nieopłacalne - twierdzi Bielawski. Bojanowski podkreśla z kolei, że plan zagospodarowania przestrzennego dla wyspy przygotowany i uchwalony został zgodnie z oczekiwaniami Polnordu. - Przedstawianie nam teraz badań i analiz udowadniających, że rentowność projektu jest znikoma, jest co najmniej dziwne. To nie fair i tak wspólnicy nie powinni się zachowywać - komentuje Bojanowski.

Negocjacje w sprawie Wyspy Spichrzów

- połowa 2009 r. - Polnord uzyskuje wyłączność na prace
- grudzień 2009 r. - miasto i Polnord podpisują umowę przedwstępną
- kwiecień 2010 r. - Polnord organizuje konkurs urbanistyczno-architektoniczny na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów i składa wstępną koncepcję, którą miasto przyjmuje w czerwcu
- 28 października 2010 r. - Rada Miasta Gdańska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla północnego cypla. Firma rozpoczyna wtedy prace nad ostateczną wersją koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, z uwzględnieniem prac konkursowych i nowego planu zagospodarowania. Dokumentu władze Gdańska nie dostały do dziś
- styczeń - luty 2011 r. - Urząd Miejski wysyła do Polnordu pisma w sprawie informacji o postępie prac wynikających z warunków umowy przedwstępnej wspólników
- marzec 2011 r. - podpisanie aneksu nr 1 i 2 do przedwstępnej umowy wspólników, zmiana terminów podpisania umowy spółki z dnia 14 kwietnia 2011 r. na 29 lipca, a następnie na 29 listopada 2011 r., zmiana terminu podpisania umowy wspólników z 31 marca na 15 lipca, a następnie 15 listopada 2011 r.
- 4 listopada 2011 r. - Urząd Miejski wydaje oświadczenie, w którym podkreśla, że "widzi coraz mniejsze szanse na powodzenie wspólnego przedsięwzięcia".

OŚWIADCZENIE POLNORDU:

Polnord wstrzymuje realizację projektu na gdańskiej Wyspie Spichrzów
W ostatnim czasie zarówno w Europie jak i w Polsce radykalnie zmieniła się sytuacja gospodarcza na rynkach, szczególnie nieruchomości. Nowe warunki skłaniają do ponownej, uważnej analizy efektywności nowopodejmowanych inwestycji i szczegółowej weryfikacji planów. Szczególnej analizie podlegają koszty inwestycji z perspektywy zdolności ich finansowania przez banki.
W momencie ustalania zasad konkursu na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów, nikt nie mógł przewidzieć nadejścia obecnego spowolnienia gospodarczego i jego skali. Warunki zawarte w konkursie, nie przystają niestety do obecnej sytuacji makroekonomicznej i rynku nieruchomości.
Od kilku miesięcy Polnord prowadził szczegółowe, dodatkowe analizy projektu na Wyspie Spichrzów obejmujące badanie historyczne, hydrogeologiczne oraz analizę opłacalności inwestycji. W ich wyniku Spółka zaproponowała zmiany w Umowie z Miastem Gdańsk tak by projekt mógł być opłacalny i przyniósł korzyści miastu a zysk Polnordowi jako przyszłym współinwestorom tego przedsięwzięcia.
Polnord wysoko ocenia profesjonalizm, zaangażowanie i wysiłek włożone przez władze Gdańska w przygotowania do uruchomienia tej inwestycji, rozumiejąc jednocześnie stanowisko Miasta, że z powodów formalnoprawnych - wyboru partnera prywatnego przez Miasto w postepowaniu konkursowym z ustalonymi wcześniej warunkami - wprowadzanie w chwili obecnej proponowanych przez Polnord zmian jest niemożliwe.
Brak akceptacji przedstawionych przez Spółkę propozycji zmian, skutkuje zakończeniem negocjacji co oznacza, iż umowa inwestycyjna dotycząca zagospodarowania Wyspy Spichrzów nie zostanie zawarta.
Rozumiemy stanowisko Miasta, jednak nie możemy- w świetle dokonanych analiz oraz panującej sytuacji rynkowej - przeprowadzić inwestycji w założonym wcześniej modelu, gdyż byłaby ona nieopłacalna dla akcjonariuszy Polnordu. W tym momencie zakończyliśmy negocjacje i nie podpisujemy umowy inwestycyjnej. Zakładamy jednak, że zdobyta wiedza o tym terenie może przydać się w przyszłości w innym zakresie i nowej konfiguracji biznesowej - Prezes Polnord Bartosz Puzdrowski

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki