Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Bałtyckie Forum Biznesu 2012 o współpracy z Kaliningradem

Jacek Klein
Ponad trzysta osób - przedsiębiorcy z Pomorza i obwodu kaliningradzkiego, przedstawiciele władz regionów oraz eksperci od wspierania inwestycji i współpracy gospodarczej - gościło w czwartek w Gdańsku. Podczas Bałtyckiego Forum Biznesu 2012 wymieniali opinie i propozycje, jak ożywić wzajemne kontakty gospodarcze i prowadzili rozmowy na temat konkretnych projektów współpracy.

- Pomorze i obwód kaliningradzki są najbliższymi sąsiadami i - jak sądzę - sąsiadami o istotnym znaczeniu dla siebie - mówił Wiesław Byczkowski, pomorski wicemarszałek. - Wymiana gospodarcza i współpraca biznesowa między regionami muszą się intensyfikować.

W jakich dziedzinach współpraca gospodarcza jest najbardziej pożądana? Najlepiej rokujące dla pomorskich firm branże to m.in. budownictwo i infrastruktura, sektor gospodarki morskiej, turystyka.

Czytaj także: Do Kaliningradu bez wiz! Umowa z Rosją podpisana

- Wskazane jest także nawiązanie głębszej współpracy w zakresie zagranicznej promocji obszaru południowego Bałtyku, w tym możliwości wykorzystania Zalewu Wiślanego i drogi wodnej E 70 - dodał wicemarszałek.

Pomorze zaprezentowało swoje możliwości w zakresie przyciągania inwestycji. Głównie tereny i zasady inwestowania w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, potencjał parków naukowo-technologicznych. Przedstawione zostały także instrumenty wsparcia prawnego i wymierne korzyści związane z preferencjami podatkowymi dla nowych inwestycji. Swój potencjał prezentowały trójmiejskie stocznie, firmy budowlane, firmy z branży odnawialnych źródeł energii, turystycznej.
Sporo do zaoferowania pokazał obwód kaliningradzki. To prężnie w ostatnich latach rozwijająca się część Federacji Rosyjskiej. Tylko w zeszłym roku inwestycje zagraniczne tam ulokowane miały wartość 206 mln dolarów. Łącznie w ciągu kilku ostatnich lat napłynęło tam prawie 800 mln dolarów.

- Ponad połowa inwestycji związana jest z produkcją rolno- spożywczą - mówił Dmitry Chemakin, minister ds. polityki przemysłowej, rozwoju przedsiębiorczości i handlu obwodu kaliningradzkiego.

Inwestorzy mogą liczyć na spore ułatwienia w lokowaniu biznesu na terenie obwodu. Tamtejsza specjalna strefa ekonomiczna pozwala na korzystanie z ulg podatkowych, status obszaru wolnego handlu daje przedsiębiorcom zwolnienia z VAT i ceł za przywożone na teren obwodu towary. Na jego obszarze znajduje się lub jest w trakcie tworzenia kilka parków przemysłowych, które oferują tereny z pełną infrastrukturą. 61 km od polskiej granicy budowany jest np. park Technopolis Gusew z dostępem do morza.

Czytaj także: Podpisanie umowy o małym ruchu granicznym. Co zyskają mieszkańcy Pomorza?

Branże, na jakie stawia Kaliningrad, to elektroniczna, motoryzacyjna czy morska, jak remont i budowa statków. Swoją ofertę współpracy przedstawiła m.in. Stocznia Jantar.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Evgeni Morozov, wicegubernator obwodu kaliningradzkiego, Grzegorz Bochenek, pierwszy zastępca konsula generalnego RP w Kaliningradzie, przedstawiciele Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Agencji Rozwoju Pomorza, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz polskich i rosyjskich banków.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki