Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa na Pomorzu. PGE EJ1 zrezygnowała z Gąsek. Analizowane są Choczewo, Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec

Redakcja
Trzy miejsca w naszym województwie są brane pod uwagę, jeśli chodzi o lokalizację elektrowni atomowej. Inwestor zrezygnował z oceny przydatności pod ten obiekt okolic miejscowości Gąski w województwie zachodniopomorskim. Gdzie na Pomorzu może powstać jądrówka?

- W województwie pomorskim elektrownia jądrowa może powstać nad Jeziorem Żarnowieckim, w okolicach Kopalina nad Bałtykiem lub na zachód od tego miejsca,  bliżej Choczewa, też nad morzem - poinformował w poniedziałek Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ1, odpowiedzialnej za doprowadzenie do zbudowania elektrowni.

Obecnie spółka PGE EJ1 kończy wstępne badania, w tym ekspercką analizę oddziaływania na obszary Natura 2000. Działania te pozwolą ustalić dwie z trzech rozważanych lokalizacji (Choczewo, Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec), które będą poddane ocenie oddziaływania na środowisko.

Proces przygotowywania do budowy atomówki

W sierpniu 2015 roku PGE EJ1 złożyła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Do wniosku spółka dołączyła Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP), która przedstawia najważniejsze założenia technologiczne projektu, opisuje warianty lokalizacyjne i wstępnie określa potencjalne emisje oraz strefy oddziaływań elektrowni jądrowej. Po uzyskaniu opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego i Urzędu Morskiego, a także po przeprowadzeniu międzynarodowych konsultacji GDOŚ wyda postanowienie dotyczące zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, wskazując m.in. metody dalszych analiz.

Badania zostaną przeprowadzone w latach 2016-2017. Po zerwaniu umowy z WorleyParsons generalnym wykonawcą jest spółka Elbis z Grupy Kapitałowej PGE, która w celu zarządzania realizacją planowanych działań stworzyła wyspecjalizowany oddział w Warszawie.

W 2017 roku, na podstawie wspomnianej oceny, zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny. Dla jednego z nich wydana będzie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzja lokalizacyjna. Ostatecznie zakończy to proces wyboru miejsca dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Jednym z najważniejszych momentów będzie wybór technologii reaktora.  - To zadecyduje o kosztach, ale też o liczbie pracowników - mówił Maciej Stryjecki, dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska w spółce PGE EJ1.

Ile miejsc pracy przy budowie elektrowni jądrowej?

Jeśli chodzi o zaplecze socjalno-bytowe, np. obiekty mieszkaniowe i biurowe, to na etapie budowy potrzebnych będzie 3,2-7,5 tys. pracowników i 1-2 tysięcy w okresie eksploatacji elektrowni.

Mieszkańcy popierają budowę atomówki?

- Z badania zrealizowanego przez TNS Polska w okresie kwiecień/maj 2015 roku wynika,  że większość mieszkańców gmin tak zwanych lokalizacyjnych popiera budowę elektrowni jądrowej w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania. W Choczewie - 71 procent, Gniewinie - 72 procent, w Krokowej - 66 procent  - zapewniał Andrzej Olękiewicz, dyrektor Strategic Account.

Większość mieszkańców Choczewa (67 procent) oraz połowa Krokowej jest zdania, że po wybudowaniu elektrowni wzrośnie ogólnie liczba miejsc pracy w gminie, w której elektrownia powstanie. Uważa tak również 38 procent mieszkańców Gniewina.

autor: Kazimierz  Netka, [email protected]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki