Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Wejherowie zyskał patronów. Odsłonięto również pamiątkową tablicę

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Dworzec w Wejherowie zyskał patronów. Odsłonięto również pamiątkową tablicę
Dworzec w Wejherowie zyskał patronów. Odsłonięto również pamiątkową tablicę mat. prasowe
Budynek dworca kolejowego w Wejherowie otrzymał swoich patronów. Poprzez realizowany przez PKP program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, wejherowski budynek będzie nosił teraz imię Męczenników Piaśnickich. Przy wyborze brany były pod uwagę m.in. życiorysy czy też zasługi dla niepodległej Polski.

Dworzec w Wejherowie ma swoich patronów

W piątek, 6 października, miała miejsce uroczystość nadania imienia Męczenników Piaśnickich dworcowi kolejowemu w Wejherowie. Ceremonia odbyła się przed budynkiem, gdzie odsłonięto także tablicę poświęconą patronom. Wydarzeniu akompaniował występ Chóru Męskiego Harmonia z Wejherowa. Dodatkowo obecni tam mogli obejrzeć wystawę poświęconą okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku. Za jej sprawą mieszkańcy mogli się zapoznać z brutalną rzeczywistością polityki okupacyjnej nazistowskich Niemiec.

ZOBACZ TAKŻE: Okno na nienawiść do Polaków. Wystawa "Zbrodnia Pomorska 1939" otwarta w Muzeum II Wojny Światowej

Marcin Drewa, inicjator nadania dworcowi imienia Męczenników Piaśnickich oraz radny Wejherowa, podczas uroczystości otrzymał też odznakę "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej", która jest przyznawana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaka ta została wręczona przez wicewojewodę pomorskiego, Aleksandra Jankowskiego. W wydarzeniu udział brali także m.in. Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

Brutalna historia lasów piaśnickich

Sprawa wydarzeń, jakie miały miejsce w lasach piaśnickich, to jeden najbardziej druzgocących rozdziałów w pomorskiej historii II wojny światowej. Na przestrzeni kilku miesięcy - od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku - doszło do masowej zagłady Polaków przeprowadzonej przez nazistów. Zginęły tam elity polityczne, społeczne, kulturalne, które mogły mieć ogromny wpływ na swoich rodaków i inspirować ich do oporu przeciwko niemieckim okrucieństwom. Mimo że dokładna liczba ofiar pozostaje nadal nieznana, historycy szacują, że nawet 14 tys. ludzi mogło stracić życie na leśnych polanach w okolicach Małej i Wielkiej Piaśnicy. Wśród ofiar znajdowali się przedstawiciele polskiej inteligencji z Gdyni, Gdańska, Wejherowa i Pucka, duchowieństwo z Pomorza, obywatele Czech, a także grupa osób cierpiących na choroby psychiczne, przywiezionych z Niemiec.

ZOBACZ TAKŻE: Politycy Konfederacji chcą powrotu SKM-ki do Nowego Portu. Linię zlikwidowano 18 lat temu. Teraz rosną przy niej osiedla mieszkaniowe

– Piaśnica już dawno powinna stać się wyraźnym przykładem jak jednoczyć, a nie dzielić, jak uczyć prawdy i szanować tych, dla których te wydarzenia mają szczególny, osobisty wymiar. Każda tragedia, w której giną ludzie jest niewyobrażalnym dramatem wielu bliskich im osób. Każda śmierć powinna uczyć nas, jak ważny w tym wszystkim jest drugi człowiek. Niezależnie od czasów i kontekstów, niech będzie to nauka pełna mądrości i zrozumienia. Wmurowana w tym miejscu tablica stanowić ma swoiste memento. Ma być przestrogą i lekcją o tym, że powinniśmy uczynić wszystko, by ten dworzec już na zawsze był początkiem bezpiecznej podróży, a nigdy więcej ostatnim przystankiem przed transportem do miejsca kaźni – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Dworzec kolejowy w Wejherowie powstał w latach 1868-1869. Obiekt ma również przejść metamorfozę w ramach Programu Inwestycji Dworcowych realizowanego przez PKP S.A.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki