28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Piasek zniknął, ale mur został

  Piasek zniknął, ale mur został

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Morze wdziera się na Półwysep Helski. Dotarło już do betonowych umocnień, chroniących "kosę" przed przerwaniem.
  Zaczyna się akcja ratunkowa. Pierwszym jej etapem są pomiary brzegowych strat we Władysławowie. Następnie wypłukana przez zimowe sztormy plaża zostanie zasypana piaskiem wydobytym z dna Bałtyku. Od czasu zbudowania w latach 1936-1938 portu rybackiego we Władysławowie początek półwyspu nieustannie zagrożony był przerwaniem.

  Prądy morskie nie mogły nanosić tu piasku, a sztormy wypłukiwały coraz większe połacie brzegu.
  Woda wdzierała się nawet na jedyną drogę i linię kolejową biegnącą przez mierzeję. Co roku trzeba więc sztucznie pompować na tutejszą plażę piasek z dna morza. Sytuację poprawiło postawienie w ub.r. prawie kilometrowej długości wału z kamieni w drucianych siatkach.

  - Jego zadaniem jest powstrzymanie fal, gdy zniknie już plaża - wyjaśnia Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Jeszcze jesienią wysoki na prawie cztery metry mur był całkowicie zakopany w plażowym piasku. Teraz, po zimowych sztormach, można go oglądać niemal w całości.

  Plaża u nasady została doszczętnie wypłukana przez Bałtyk, fale odkryły spod piasku nawet betonowe podkłady, które kilkadziesiąt lat temu kładziono tu w celu zabezpieczenia brzegu. Ale woda dalej na ląd się nie wdarła. - Prowadzimy stałą obserwację i mur się sprawdza - przyznaje Stelmaszyk-Świerczyńska. - Co roku regulacja będzie jednak prowadzona dalej, aby odzyskiwać plażę.
  Na półwyspie podobna operacja w tym roku czeka jeszcze brzeg morski w okolicach Kuźnicy i Jastarni.

  Tam nie ma takiego zagrożenia jak we Władysławowie, dlatego budowa opasek z kamieni jest zbędna.
  W UM zapewniają, że po narzuceniu piasku na brzeg nie zabraknie miejsca do opalania dla wczasowiczów. Mur znowu zniknie pod plażą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo