25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Z Arrivą bezpośrednio dojedziesz do Torunia

  Z Arrivą bezpośrednio dojedziesz do Torunia

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcy Kwidzyna i Sztumu za trzy tygodnie przesiądą się z pociągów PKP Przewozów Regionalnych do składów Arriva PCC. 1 marca ten prywatny, polsko-brytyjski przewoźnik przejmuje od PKP ruch pociągów na linii Malbork - Kwidzyn oraz wznowi ruch pociągów między Kwidzynem i Grudziądzem.
  Na tym ostatnim odcinku pociągi nie kursowały od 1 lutego 2008 r. Wznowienie ruchu między Kwidzynem i Grudziądzem jest możliwe dzięki wyremontowaniu będącego w najgorszym stanie technicznym odcinka Gardeja - Grudziądz. Pociągi będą pokonywać 38-kilometrowy odcinek Kwidzyn - Grudziądz w 45 minut. Przed zawieszeniem przewozów potrzebowały na to 70 minut.

  Arriva opublikowała już rozkład pociągów, który będzie obowiązywać od 1 marca.
  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przewoźnika, w ofercie pojawią się m.in. bezpośrednie połączenia Malbork - Grudziądz - Toruń (Arriva od ponad roku prowadzi ruch pociągów na niezelektryfikowanych liniach w woj. kujawsko-pomorskim). Każdego dnia kursować będą trzy takie pociągi. Dodatkowo uruchomiony zostanie pociąg "studencki" z Torunia do Kwidzyna, kursujący tylko w piątki (w pozostałe dni - tylko do Grudziądza). Z Torunia będzie wyjeżdżać o godz. 18.

  Umowa z Arrivą na obsługę linii Malbork - Kwidzyn - Grudziądz została podpisana do 10 grudnia br., z opcją przedłużenia. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podpisał kontrakt właśnie z Arrivą (a nie z PKP), gdyż jest to jedyny przewoźnik, który jest w stanie zapewnić ruch na tej linii szynobusami, tańszymi w eksploatacji od składów tradycyjnych oraz mogącymi na odcinku Grudziądz - Gardeja rozwijać większą prędkość. Szynobusy są znacznie lżejsze od składów z lokomotywą i wagonami, co uwzględniał remont linii - składy tradycyjne byłyby nadal narażone na ograniczenia prędkości, nawet do 10 km/godz.

  Dużo nowości
  Na trasie Kwidzyn - Grudziądz każdego dnia pojawiać się będą co najmniej cztery pociągi.
  Po przejęciu linii Malbork - Kwidzyn przez Arrivę także tu zmieni się rozkład. Więcej pociągów na tej trasie będzie pojawiać się w dni robocze (do Kwidzyna będzie np. dojeżdżać pociąg na godz. 9.40), natomiast z sześciu do pięciu spadnie liczba pociągów w dni wolne. Nowością w ofercie będą dwa pociągi relacji Malbork - Kwidzyn - Sadlinki, poranny, kursujący w dni robocze, i popołudniowy, jeżdżący tylko w dni nauki szkolnej. W Malborku wszystkie składy Arrivy będą skomunikowane z pociągami PKP PR z i do Trójmiasta. W przyszłym tygodniu powinno być wiadomo, czy obaj przewoźnicy doszli do porozumienia w sprawie sprzedaży wspólnych biletów.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo