25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Nielegalny order

  Nielegalny order

  Beata Jajkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Usunięcia ze ściany budynku magistratu tablicy upamiętniającej nadanie Gdyni Orderu Krzyża Grunwaldu III klasy domagają się radni Prawa i Sprawiedliwości. Odznaczenie nadała miastu 3 stycznia 1945 r. Krajowa Rada Narodowa za zasługi podczas II wojny światowej. Radni PiS wystąpili już z apelem do radnych miejskich, by jak najszybciej doprowadzili do zdjęcia tablicy ze ściany przy głównym wejściu.
  - Jesteśmy jak najdalsi od podważania zasług Gdyni w czasie II wojny, bo są one niepodważalne - mówi Marcin Horała, radny gdyńskiego PiS. - Chodzi nam o to, że order nadany został przez instytucję, która nie była legalną władzą Polski. Krajowa Rada Narodowa bowiem była samozwańczą grupą, uzurpującą sobie władzę w Polsce przy wsparciu wojskowej siły totalitarnego państwa sowieckiego i jego aparatu bezpieczeństwa.

  - W tym czasie jedynym podmiotem, który mógł legalnie nadawać odznaczenia w imieniu państwa polskiego, były uznawane na całym świecie legalne władze RP na uchodźstwie. Zdaję sobie sprawę, że nadanie Orderu Krzyża Grunwaldu to fakt historyczny, ale nie wszystkimi takimi faktami należy się chwalić. Tablice to przecież małe pomniki, po roku 1989 już żadne podobne wydarzenie nie zostałoby w ten sposób uhonorowane.

  - Teraz radni PiS czekają na odpowiedź urzędników magistratu. Gdyby była odmowna, będą forsować pomysł za pomocą uchwały Rady Miasta, która obligowałaby prezydenta do usunięcia tablicy z murów magistratu. Urzędnicy miejscy temat uważają za zastępczy.
  - Sądziłem, że czasy burzenia pomników mamy już za sobą - mówi Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. - Jak się nie ma co robić, to można i gołębie na żółto malować. Uważam, że w Gdyni jest tyle ważniejszych rzeczy, iż taką sprawą nie ma sobie co głowy zawracać. Ale, jeśli zostanie podjęta decyzja, za tablicę umierał nie będę...

  Order Krzyża Grunwaldu był jednym z najwyższych odznaczeń państwowych w okresie PRL. Jego wprowadzenie związane było z rozwojem komunistycznego ruchu oporu w Polsce w 1943 r., niepodporządkowanego polskiemu rządowi emigracyjnemu. Order ustanowiło Dowództwo Główne Gwardii Ludowej, a zatwierdziła Krajowa Rada Narodowa, jako order państwowy, 20 lutego 1944 r.

  Prawie sześć tysięcy krzyży
  Zniesiony w 1992 r. Order Krzyża Grunwaldu przyznawano w 3 klasach.
  Klasa I zarezerwowana była dla osób i instytucji, które wsławiły się zwycięskimi operacjami wojskowymi, zasługami przy organizowaniu sił zbrojnych i walkami podziemnymi. Klasa II - za dowodzenie oddziałem na polu walki i za wybitne zasługi w pracy podziemnej. Gdynia jest posiadaczką orderu klasy III, przyznawanego za osobiste czyny bohaterskie na polu walki lub w pracy podziemnej. W latach 1943-1983 w całym kraju nadano 5738 takich krzyży. Większość - aż 5321 - klasy III.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo