Na topór i zbroję tutaj miejsca nie ma

  Na topór i zbroję tutaj miejsca nie ma

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Gabinet wojewody pomorskiego Romana Zaborowskiego wypełniają meble gdańskie
  1/5
  przejdź do galerii

  Gabinet wojewody pomorskiego Romana Zaborowskiego wypełniają meble gdańskie ©Grzegorz Mehring

  Z mężczyznami już tak jest, że nie wiedzą, na czym siedzą - śmieje się wojewoda pomorski Roman Zaborowski. Kiedy to mówi, przygląda się uważniej krzesłom gdańskim przy swoim wielkim stole. - Wiem tylko tyle, że na każdym krześle wyrzeźbiony jest w języku łacińskim napis: nec temere nec timide. To znaczy: ani bojaźliwie, ani zuchwale - tłumaczy.

  Eksponatów się nie przestawia. Dlatego Roman Zaborowski po objęciu tego urzędu i gabinetu nie wprowadził żadnych zmian.
  Wojewoda wspomina, że kiedy pierwszy raz wszedł do tego gabinetu, to pomyślał, że jest w muzeum. Nabrał powietrza z wrażenia. Tak majestatycznie wszystko tu wyglądało. Rodzina i przyjaciele na początku jego urzędowania pielgrzymowali, żeby sobie zrobić w tych pięknych wnętrzach pamiątkowe zdjęcia. - Zazwyczaj goście zaczynają rozmowę od pogody. U mnie zaczyna się ją od... mebli - wyjaśnia.

  Jego poprzedni gabinet, który zajmował w starostwie bytowskim, różnił się bardzo od obecnego. Był przede wszystkim bardziej swojski, kolorowy, z ergonomicznymi meblami. Ale w tamtym gabinecie dłużej się pracowało. A wojewoda to wieczny podróżnik. Jeździ w teren. Więc nie przesiaduje u siebie bez przerwy.

  Właściwie są tu dwa pomieszczenia - główny gabinet i salonik na zapleczu. W głównym - większość miejsca zajmuje długi, gdański stół, z równie masywnymi gdańskimi krzesłami. Ciekawość wzbudza ława skrzyniowa stojąca pod ścianą, bogato rzeźbiona.
  Jest też szafa główna - neobarok gdański, z wyrzeźbionym herbem miasta. - Jedna z dziennikarek pokazała mi, gdzie jest w tej szafie zamek - śmieje się wojewoda. I zaraz przyznaje, że on sam jeszcze wszystkich schowków w gabinecie dobrze nie rozpoznał. Bo nie ma na to czasu. Oprócz wielkiego stołu i krzeseł jest też biurko z fotelem.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo