Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wznowienie trylogii Grassa

Jarosław Zalesiński
Zmiany w Fundacji Gdańskiej: kierujący nią od kilku lat Cezary Windorbski z własnej i nieprzymuszonej woli ustąpił ze stanowiska prezesa. Nowym szefem instytucji, której głównym zadaniem jest promowanie Gdańska, będzie teraz znany żeglarz Mateusz Kusznierewicz. .

- Mateusz Kusznierewicz jest nowym obywatelem Gdańska, ale tacy właśnie wnosili do miasta nowe idee i pomysły. Pan Kusznierewicz wniesie też do fundacji swoje doświadczenie zarządcze - promował wczoraj przed dziennikarzami nowego prezesa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Co najmniej tak samo ciekawie przedstawiają się dalsze plany Cezarego Windorbskiego, który nie rezygnuje z pasji promowania Gdańska. Doradzać będzie w nowo powstałym miejskim wydawnictwie - Oficynie Gdańskiej. Dyrektorem tego wydawnictwa będzie znany gdański grafik prof. Janusz Górski.

Oficyna Gdańska będzie instytucją non-profit, co nie oznacza oczywiście, że wydawać będzie tylko te książki, które nie znajdują masowego czytelnika. Cały zysk firmy będzie jednak przeznaczany na rozwój działalności wydawniczej. Plany wyglądają bardzo ciekawie. Miłośników prozy Guentera Grassa ucieszy wiadomość, że Oficyna Gdańska wystartuje z powieściami tego noblisty. - Poprzedni gdański wydawca książek Guentera Grassa utracił licencję na wydawanie powieści pisarza - tłumaczy Cezary Windorbski, a Grassowi zależało na tym, by jego książki w polskim tłumaczeniu ukazywały się w Gdańsku. Dlatego chętnie zgodził się, by licencję na wydawanie jego książek przyznać nowo powstałej Oficynie Gdańskiej.

Na dobry początek pójdzie oczywiście "Blaszany bębenek". Możemy się go spodziewać na przełomie kwietnia i maja. Pojawienie się tej książki wypełni pewną czytelniczą lukę - ostatnie wydanie "Blaszanego bębenka" ukazało się w 2006 r. Do końca roku Oficyna Gdańska planuje wydać pozostałe książki "gdańskiej trylogii" Grassa - "Psie lata" oraz "Kota i mysz".
Powieści będą wydawane w bardziej ekskluzywnej, klubowej formie, jak i popularnej. Oficyna przymierza się do dystrybucji książek z pominięciem marż hurtowników i księgarzy, co radykalnie obniżyłoby ich cenę. Klientelą Oficyny Gdańskiej mogłaby się np. stać pięciotysięczna grupa subskrybentów Encyklopedii Gdańska.

Grass to niejedyny plan wydawniczy Oficyny Gdańskiej. Przygotowywana jest m.in. Encyklopedia Gdańska dla dzieci oraz książka o współczesnym Gdańsku widzianym oczyma cudzoziemców.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki