Siedmiu ludzi z bronią stanie na burcie naszego statku

  Siedmiu ludzi z bronią stanie na burcie naszego statku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Z Tymoteuszem Listewnikiem, przewodniczącym Organizacji Marynarzy Kontraktowych NSZZ Solidarność, obecnie płynącym jako II oficer na pokładzie znajdującego się na Morzu Czerwonym statku, rozmawia Dorota Abramowicz
  Słyszał Pan już o porwaniu saudyjskiego supertankowca "Sirus Star", na którego pokładzie jest dwóch Polaków - kapitan i oficer elektryk?

  Trudno było nie usłyszeć. Od kilku dni mówią o tym wszyscy na statku. Tym bardziej, że nasz supplier (czyli statek zaopatrzeniowy dla większych jednostek) ma niedługo wpłynąć na wody Zatoki Adeńskiej, między Jemenem a Somalią. Dokładnie właśnie tam, gdzie w sobotę porwano ogromny saudyjski tankowiec i gdzie w rękach piratów znajduje się kilkanaście innych jednostek.

  Czy oprócz Pana wśród załogi są jeszcze inni Polacy?

  Jest nas tu czwórka - oprócz mnie jeszcze dwóch oficerów pokładowych i bosman. Załoga suppliera liczy łącznie 40 osób. To, w porównaniu z porwanym saudyjskim tankowcem, mała jednostka, której zadaniem jest współpraca ze statkiem układającym rurociągi pod wodą.

  Przygotowaliście się jakoś przed wpłynięciem na niebezpieczne wody?

  Na pewno nie będziemy bez ochrony. W egipskim porcie Szarm el-Szejk siedmiu strażników z bronią stanie na burcie. Będą oni nam towarzyszyć w rejsie przez Zatokę Adeńską.

  Agencje na całym świecie informowały, że od końca października statki płynące u wybrzeży Somalii mogą się poruszać w konwojach, eskortowanych przez okręty NATO w ramach operacji przeciwko piratom u wybrzeży Somalii. Niektóre państwa Unii Europejskiej także zadecydowały o wysłaniu okrętów w ten rejon. Uznaliście, że strażnicy z bronią są lepsi od okrętów wojennych, czy też nie obejmuje was ta forma ochrony?

  Niestety, o tym, że kierujemy się do Dubaju, dowiedzieliśmy się dosłownie w ostatniej chwili. Oczywiście, wolelibyśmy płynąć z porządną obstawą, ale było już za późno, by znaleźć miejsce w konwoju. Ponadto konwój płynie z prędkością 14 węzłów, a my na naszym statku możemy rozwinąć prędkość zaledwie do 12 węzłów. A taki konwój jest przecież zorganizowaną grupą, w której żadna jednostka nie może pozostawać z tyłu.

  Naprawdę tak trudno znaleźć miejsce w konwoju?
  Proszę sobie wyobrazić, że do 4 grudnia tego roku wszystkie miejsca w konwojach płynących wzdłuż brzegów Somalii są już zarezerwowane! Przez Zatokę Adeńską biegną ważne dla żeglugi szlaki komunikacyjne.

  Obliczono, że przepływa tamtędy nawet 20 tysięcy statków rocznie...

  Nie należy się więc dziwić walce o wolne miejsce w konwojach. Grupy statków wyruszają z portów w określone dni, o określonej godzinie. To naprawdę dobrze zorganizowana operacja.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo