Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk i Żuławy zagrożone powodzią zatorową w Delcie Wisły [LIST CZYTELNIKA]

oprac. m
Lodołamacz na Wiśle
Lodołamacz na Wiśle Archiwum/Anna Arent-Mendyk
Czy musi dojść do katastrofy powodzi zatorowej w Delcie Wisły, aby wykupić tanio lodołamacze? - pyta w liście do premiera Tadeusz Wrycza, prezes Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej Delta Wisły. Prezes zwraca uwagę na konieczność wykupu sprzętu wodnego przez Ministerstwo Środowiska od Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Tczewie Sp. z o.o. w likwidacji.

Towarzystwo Delta Wisły, mając na uwadze należyte utrzymanie Dolnej Wisły, proponuje sprzęt wodny przekazać w użytkowanie Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku z przeznaczeniem do realizacji zadań wynikających z Prawa Wodnego.

Oto list prezesa Towarzystwa Delta Wisły do premiera Donalda Tuska:

"W imieniu Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej Delta Wisły i Mieszkańców terenów zagrożonych powodziami, szczególnie Gdańska i Żuław, zwracam się z prośbą do Pana Premiera o zainteresowanie się aktualną sytuacją zagrożenia.
Wymaga to, według mojej wiedzy, ze strony Pana Premiera podjęcia w trybie nadzwyczajnym decyzji mających na celu zapobieżenia tragedii powodzi zatorowej w Delcie Wisły o skutkach dotąd niespotykanych i zasięgu międzynarodowym.
Czytaj też: Ministerstwo Środowiska kupi lodołamacze od firmy z Tczewa?
Panie Premierze,
Dzięki istnieniu od roku 1881 zmechanizowanego sposobu likwidacji zagrożeń od zatorów lodowych przy użyciu lodołamaczy wiślanych oraz Przekopowy Wisły pod Świbnem, od roku 1895 Gdańsk i Żuławy nie doznały klęski powodzi zatorowej. Mobilny system lodołamania i systematycznie przeprowadzane przez Administrację Wodną akcję lodołamania skutecznie likwidowały występujące zimą zagrożenia.
Ważny, czynny system lodołamania przetrwał Zabór pruski, I i II wojnę światową, okres PRL-u, a zlikwidowany został przez rządy III RP! Wyjątkową zasługę w jego likwidacji mają Ministrowie Środowiska i Skarbu Państwa. Państwo poniosło straty w majątku narodowym, wzrosło zagrożenie powodziowe, a ponadto straciło całkowitą kontrolę nad przygotowaniem systemu lodołamania do corocznych akcji lodołamania. Tym samym do skutecznej likwidacji występujących zagrożeń.
Od roku 1998 wielokrotnie występowałem do najwyższych Władz, zwracając uwagę na narastające zagrożenia, wynikające głównie z dokonanej komercjalizacji Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Tczewie, armatora flotylli lodołamaczy wiślanych. Mobilny system lodołamania praktycznie od roku 2006 przestał istnieć, a armator lodołamaczy 30 czerwca 2012, jako spółka z.o.o. w likwidacji został zlikwidowany.
Wychodząc naprzeciw pilnej konieczności odbudowy systemu lodołamania, w celu dalszego zachowania bezpieczeństwa od powodzi zatorowych i zgodnie z programem "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)" zwany "Programem Żuławskim - 2030" na ręce Ministra Środowiska skierowałem pismo z dnia 31 stycznia 2012 roku, którego kopie załączam (PRZECZYTAJ ZAŁĄCZNIK), z propozycją wykupu z Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Tczewie sp. z.o.o. w likwidacji, między innymi pięciu lodołamaczy.
Czytaj też: Pomorze: Alarm na Wiśle! Grozi nam powódź zatorowa
Takie rozwiązanie w mojej ocenie przyniosłoby Państwu wymierne efekty w zmniejszeniu wydatków z budżetu, zarówno w planowanej budowie nowych lodołamaczy w najbliższych latach o około 80 mln zł, jak i w corocznych akcjach lodołamania.
Jak dotąd, ta propozycja nie znajduje zrozumienia przez wyżej wymienione Ministerstwa, co wydaje się być szczególnie zastanawiające, zważywszy na kryzys gospodarczy oraz poszukiwania przez Pański Rząd oszczędności w budżecie Państwa. Liczę zatem, że Pan Premier zainteresuje się powyższą sprawą i udzieli niebawem Towarzystwu odpowiedzi.
Czy musi dojść do katastrofy powodzi zatorowej w Delcie Wisły, aby wykupić tanio lodołamacze?
Z wyrazami szacunku, prezes zarządu, Tadeusz Wrycza"

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki