Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie w Unii: Biznes i potrzeby społeczne z funduszem JESSICA

Jacek Klein
Tak, według założeń, ma się prezentować Garnizon Kultury w Gdańsku Wrzeszczu.
Tak, według założeń, ma się prezentować Garnizon Kultury w Gdańsku Wrzeszczu. fot. materiały prasowe
Inwestycja, jak sama nazwa wskazuje, powinna przynieść korzyści podejmującej się jej firmie czy instytucji. Duży zysk nie zawsze musi być podstawą przedsięwzięcia. Wartością dodaną może być zaspokojenie przy tej okazji potrzeb samorządów czy lokalnych społeczności. Finansowanie projektów łączących sferę biznesu i społeczną ze względu na ich specyfikę bywa trudne do pozyskania.

Wszystko na temat POMORSKIE W UNII EUROPEJSKIEJ

Do realizacji takich przedsięwzięć stworzona została unijna inicjatywa JESSICA. Umożliwia ona uzyskanie pożyczki o obniżonym preferencyjnym oprocentowaniu i z okresem spłaty do 20 lat. Na projekty zlokalizowane w Trójmieście i Słupsku przeznaczono prawie 159 mln zł. Aplikować mogą inwestorzy, których projekt spełnia warunki "Projektu Miejskiego", czyli nowej inwestycji, łączącej element komercyjny, zapewniający rentowność projektu, i element społeczny, podnoszący jakość życia mieszkańców.

Fińskie centrum finansowe w Gdańsku

Zrobiła to już Grupa Inwestycyjna Hossa SA, starająca się o pożyczkę na realizację projektu pod nazwą Garnizon Kultury. Projekt zakłada rewitalizację zdegradowanego obszaru po byłych koszarach wojskowych. Obejmuje przekształcenie kompleksu dwóch zabytkowych budynków na potrzeby centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku Wrzeszczu. W obiektach zaplanowano funkcje o charakterze metropolitalnym i ponadlokalnym, tj. galerię oraz klub muzyczny.

- Budynki położone są przy ulicy Słowackiego i z przyległym parkiem będą pełnić funkcję ogólnodostępnej przestrzeni o charakterze publicznym. Realizacja przedsięwzięcia będzie służyć szeroko rozumianej społeczności - wyjaśnia Małgorzata Gawron, specjalista w biurze inwestycji GI Hossa SA.

Zamysłem jego realizacji jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki modernizacji obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Galeria oraz klub muzyczny, pełniący jednocześnie funkcję małej sceny teatralnej i kameralnego kina, zwiększy dostęp społeczności do kultury i sztuki. W ramach projektu zaplanowano przygotowanie ogólnodostępnego parku, będącego miejscem wypoczynku i rekreacji, w dodatku bezpieczniejszym dzięki instalacji systemu monitoringu oraz oświetlenia terenu. Okolice zmodernizowanych budynków zmienią zatem oblicze, a sama inwestycja stworzy możliwość pracy i pozwoli na rozwój komercyjnych przedsięwzięć targowo-wystawienniczych, klubu muzycznego, lokali gastronomicznych.

- Preferencyjna pożyczka w ramach programu JESSICA jest wyjątkową szansą na realizację projektu Garnizon Kultury - dodaje Małgorzata Gawron. - Decyduje o tym niekomercyjny charakter przedsięwzięcia, który uniemożliwia uzyskanie finansowania na zasadach rynkowych, jak i konieczność poniesienia znacznych nakładów na modernizację zabytków.
Zagospodarowanie nieruchomości objętej projektem będzie realizowane pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Grupa Inwestycyjna Hossa ma doświadczenie w przeprowadzaniu zmiany sposobu użytkowania budynków zabytkowych. Jako generalny wykonawca przeprowadziła rewitalizację zlokalizowanych w pobliżu budynków koszarowych, w wyniku której powstał unikatowy w skali miasta kompleks biurowy przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku Wrzeszczu.
Inicjatywą JESSICA na Pomorzu zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Współpracuje przy tym z Agencja Rozwoju Pomorza.
- Dysponujemy kwotą ponad 159 milionów złotych na finansowanie, w formie nisko oprocentowanych pożyczek (od 0,9 do 4,5 proc. rocznie) oraz z długim okresem spłaty (nawet do 20 lat), szeroko pojętych projektów rozwoju miast, obejmujących między innymi tworzenie parków naukowo-technologicznych, rozbudowę i termomodernizację obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów o znaczeniu historycznym, budowę parkingów, przebudowę infrastruktury transportu zbiorowego, a także modernizację istniejących systemów ogrzewania, w tym budowę źródeł ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii - mówi Marek Szczepański, dyrektor Pionu Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wachlarz rodzajów projektów jest szeroki. Jak podkreśla Szczepański, realizowane projekty muszą łączyć w sobie element komercyjny i społeczny. Inwestorom takim jak samorządy czy spółki komunalne łatwiej jest myśleć w kategoriach dobra publicznego. Jednakże również te z pozoru komercyjne przedsięwzięcia, realizowane przez podmioty prywatne, muszą zawierać istotne dla miasta i jego mieszkańców elementy prospołeczne.

- Im większy jest udział elementów społecznych w projekcie, tym większe są możliwości obniżenia oprocentowania pożyczki - dodaje Szczepański.

Zasady aplikowania o pożyczkę w ramach JESSICA różnią się od konkursów o bezzwrotne dotacje. Można powiedzieć - na korzyść.
- Nie ograniczamy liczby możliwych uzupełnień dokumentacji, nie narzucamy nieodwołalnych terminów na uzupełnienie dokumentacji. Stawiamy na stały kontakt z wnioskodawcą. Już od początku powstawania koncepcji projektu miejskiego warto być w kontakcie z pracownikami BGK i ARP, gdzie składany jest wniosek o udzielenie wsparcia - przekonuje Szczepański.
Wnioski o pożyczki na ciekawe projekty przyjmowane będą do czasu wyczerpania dostępnych funduszy. Nie należy zatem długo zwlekać, ponieważ chętnych nie brakuje.

- Jesteśmy zainteresowani finansowaniem przyszłych projektów o charakterze społecznym przy wsparciu środków unijnych z programu JESSICA - mówi Małgorzata Gawron z GI Hossa SA.
JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas - Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałego i Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich) - jest inicjatywą stworzoną przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Rozwoju Rady Europy.

Umożliwia uzyskanie pożyczki na realizację projektów miejskich, z korzystnym oprocentowaniem, długim okresem spłaty, możliwością uzyskania karencji w spłacie kapitału maksymalnie do roku od zakończenia projektu (nie dłużej jednak niż do 31.12.2015 r.). O pożyczkę mogą się ubiegać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na swój status prawny oraz sposób, w jaki działalność ta jest finansowana.

Finansowanie inwestycji odbywa się w formie instrumentów zwrotnych (dla województwa pomorskiego w formie pożyczek, a w przyszłości również wkładów kapitałowych), dzięki czemu raz zainwestowane środki finansowe mogą być wielokrotnie wykorzystane. W województwie pomorskim program obejmuje miasta na prawach powiatu, czyli Gdańsk, Gdynię, Sopot i Słupsk, i na ich terenie mogą być realizowane projekty w ramach inicjatywy JESSICA.

Wnioski o udzielenie pożyczki, sporządzone zgodnie ze wzorem określonym przez BGK i dostępnym na stronie www.bgk.com.pl/jessica/pomorskie, należy przekazać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, przesyłką kurierską bądź osobiście, do siedziby Agencji Rozwoju Pomorza SA w Gdańsku, ul. Arkońska 6 (budynek A3).

Katarzyna Feldheim, kierownik Sekcji Wdrażania Inicjatywy JESSICA, Regionalna Instytucja Finansująca/Agencja Rozwoju Pomorza SA:
Inicjatywa JESSICA jest specyficznym instrumentem finansowania. Projekty kwalifikujące się do otrzymania preferencyjnej pożyczki powinny łączyć w sobie korzyści inwestora, miasta i lokalnej społeczności. Tego typu inwestycje charakteryzują się niską rentownością, przez co nie są atrakcyjne dla komercyjnego finansowania, ale są bardzo istotne dla miasta, bo przyczyniają się do jego rozwoju oraz poprawy życia mieszkańców.

Nabór wniosków o udzielenie pożyczki w ramach Inicjatywy ogłoszono 18 listopada 2011 roku i od tego czasu odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie. Potwierdza to fakt, iż w tak krótkim czasie wpłynęły już dwa wnioski o udzielenie pożyczki. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Agencją Rozwoju Pomorza SA. Wierzę, że to dopiero początek dobrej i owocnej współpracy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się telefonicznie lub e-mailowo z pracownikami ARP SA - Katarzyną Feldheim, nr tel. 58 323 31 78, e-mail: [email protected] lub z Bartoszem Wietrzykowskim, nr tel. 58 323 31 77, e-mail: [email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorskie w Unii: Biznes i potrzeby społeczne z funduszem JESSICA - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki