Afera w gdańskiej AWFiS. Kto jest rektorem uczelni?

  Afera w gdańskiej AWFiS. Kto jest rektorem uczelni?

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Jestem rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu - stwierdził w niedzielę podczas konferencji prof. Tadeusz Huciński.

  - Jestem rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu - stwierdził w niedzielę podczas konferencji prof. Tadeusz Huciński. ©Grzegorz Mehring

  Profesor Tadeusz Huciński uważa, że nadal pozostaje rektorem gdańskiej AWFiS. Trwa kolejna odsłona sporu o to, kto ma prawo do kierowania gdańską uczelnią.
  - Jestem rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu - stwierdził w niedzielę podczas konferencji prof. Tadeusz Huciński.

  - Jestem rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu - stwierdził w niedzielę podczas konferencji prof. Tadeusz Huciński. ©Grzegorz Mehring

  Tadeusz Huciński został w sierpniu 2010 roku odwołany z funkcji rektora przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką. Rozpoczął wtedy batalię sądową - dziś twierdzi, że ostatnie rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego są jednoznaczne z tym, że wróci na uczelnię. Jednak obecne władze AWFiS mają na ten temat odmienne zdanie.

  Czytaj także: NSA oddalił skargę ministerstwa ws. Tadeusza Hucińskiego

  Na zwołanej przez siebie konferencji prasowej Tadeusz Huciński przywołał ostatni wyrok NSA, który wskazał, że ministerialna decyzja o odwołaniu była "decyzją administracyjną". Oznacza to, że powinno przysługiwać od niej odwołanie. Tymczasem ministerstwo nie dało Tadeuszowi Hucińskiemu szans na zaskarżenie odwołującej go decyzji. Tym samym - wnioskuje odwołany rektor - decyzja jest nieważna, odwołanie było bezprawne, a on sam nigdy nie przestał być rektorem AWFiS.

  - Warto było czekać 17 miesięcy, żeby sprawdzić niezależność uczelni - tak Tadeusz Huciński komentował wyrok NSA, interpretując go jako obronę autonomii szkolnictwa wyższego uczelni. - Minister Kudrycka jednym pociągnięciem pióra, nie badając sytuacji na AWFiS, działając w niezgodzie z prawem administracyjnym, usunęła mnie z funkcji rektora.

  Tadeusz Huciński zwrócił uwagę, że Barbara Kudrycka jest profesorem prawa, specjalizuje się w prawie administracyjnym, doskonale zna procedury.

  - Minister Kudrycka tym samym uczy, jak świadomie łamać prawo dla uzyskiwania określonych korzyści - oskarżał Huciński. Zapytany o to, kto i jakie korzyści czerpał z jego odejścia, powiedział, że część pracowników uczelni "była powiązana" z biznesem, który korzystał z uczelnianych nieruchomości. - Chciałem rozbić te interesy, stąd moje kłopoty i w konsekwencji - odwołanie.

  Czytaj także: Były rektor AWFiS Tadeusz Huciński oczyszczony z zarzutów


  Latem 2010 r. senat wybrał nowe władze uczelni - rektorem został prof. Waldemar Moska.
  - Jestem gotowy do rozmowy z nim - zadeklarował Huciński.

  Tymczasem obecny rektor zaprzecza, żeby Tadeusz Huciński mógł rościć sobie prawo do powrotu na uczelnię.

  - Po pierwsze, decyzja ministra o odwołaniu Tadeusza Hucińskiego jest ważna, tak stwierdził sąd administracyjny i w tej mierze nic się nie zmieniło. Owszem, sąd stwierdził też, że powinna być podjęta w trybie decyzji administracyjnej, ale fakt, że tak się nie stało, nie zmienia tego, że wciąż jest ważna - mówi Waldemar Moska. - Po drugie, senat podjął uchwałę, że Tadeusz Huciński jest "persona non grata" na AWFiS. Po trzecie zaś, powołana przez senat uczelni komisja dyscyplinarna podjęła jednomyślnie uchwałę o dożywotnim odebraniu Tadeuszowi Hucińskiemu prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego - wylicza obecny rektor. I dodaje: - Nie dopuścimy do tego, żeby Tadeusz Huciński podejmował próby zaszkodzenia uczelni. Nikt, kto rozsądnie myśli, nie chce Hucińskiego na AWFiS. On z nami funkcjonować nie może.

  Czytaj także: Ministerstwo Nauki zaskarżyło orzeczenie warszawskiego sądu administracyjnego w sprawie b. rektora gdańskiej AWFiS Tadeusza Hucińskiego

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POtrafia

  cep (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 53

  wyslac Prezydenta na smierc to takie odwolanie rektora to normalka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś tu nie gra

  Baba z Cielęciną (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 73 / 49

  Jakim cudem komisja senatu (nawet nie senat) jednej tylko uczelni może komus z tytułem profesorskim odebrac prawo wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  może

  student (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

  A jeżeli jakiś profesor zachoruje psychicznie .to też może dalej pełnić zajmowane stanowisko ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo