Wałęsa świętuje Nobla

  Wałęsa świętuje Nobla

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Za kilkadziesiąt dni Gdańsk może pobić światowy rekord w konkurencji "liczba sław na metr kwadratowy". Głowy państw (urzędujące i na emeryturze) oraz znani politycy, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, działacze społeczni i artyści zbiorą się 6 grudnia w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Powód - konferencja "Solidarność dla Przyszłości", organizowana w 25 rocznicę przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.
  Wiadomo już, że swój udział zapowiedzieli m.in. Michaił Gorbaczow, były prezydent ZSRR, dalajlama, Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, Frederik Willem de Klerk, były prezydent RPA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Jose Ramos Horta, pierwszy minister spraw zagranicznych Timoru Wschodniego oraz znany muzyk Bob Geldof.

  Organizatorzy liczą także na obecność przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, ministra spraw zagranicznych Francji Bernarda Kouchnera, byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaira i byłego prezydenta Czech Vaclava Havla.
  - Nie jestem osobą, która zaprasza na konferencję - były prezydent Lech Wałęsa unika rozmowy o szczegółach wielkiego przedsięwzięcia rocznicowego. - Obchody organizują moi przyjaciele.

  Piotr Gulczyński z Instytutu Lecha Wałęsy wyjaśnia, że imprezy rocznicowe zaplanowano w dwóch turach. Pierwsza, z udziałem gości z Polski, planowana jest już na najbliższy poniedziałek. Po sesji naukowej w Zamku Królewskim, z laudacją na cześć noblisty, wygłoszoną przez marszałka Sejmu Bronisława Komoro- wskiego, odbędzie się koncert w Teatrze Wielkim.
  - Tak naprawdę jednak rocznica wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla przypada w grudniu - mówi Piotr Gulczyński.

  - Dlatego też w tym czasie, wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności organizujemy dwudniowe obchody. Spodziewamy się kilkudziesięciu sławnych gości z zagranicy.
  Nieprzypadkowo wybrano termin konferencji także z innego powodu. W grudniu corocznie laureaci Pokojowej Nagrody Nobla spotykają się na tradycyjnym zjeździe w Rzymie.

  Teraz Rzym zostanie zastąpiony przez Gdańsk - miasto, w którym powstała Solidarność.
  Jedynym zagrożeniem dla frekwencji sław na grudniowej konferencji w Gdańsku może być... bal z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  - Zapanowała pewna konsternacja - twierdzi Piotr Gulczyński. - My, czego nigdy nie ukrywaliśmy, zapraszaliśmy gości na konferencję "Solidarność dla Przyszłości" już wiosną. Kilka tygodni temu otrzymali oni kolejne zaproszenia z Polski na bal w dniu 11 listopada.
  Dla wielu czynnych polityków oznacza to konieczność wyboru pomiędzy listopadowym a grudniowym terminem wizyty.

  Niestety, może okazać się , że ostatecznie w ogóle nie przyjadą do Polski. Ani na bal w Warszawie. Ani na konferencję w Gdańsku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo