Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Nauczyciele po wakacjach mają depresję?

Daria Jankiewicz, Dagmara Olesińska
Dariusz Gdesz
Z ankiety przeprowadzonej przez branżowy tygodnik "Głos Nauczycielski" wynika, że po wakacjach nauczyciele wracają do pracy w kiepskiej kondycji psychicznej. Najwięcej, bo aż 32 proc. ankietowanych osób, uważa, że czuje się źle i cały czas nie potrafi uwolnić się od stresu i wyczerpania.

Kolejne 24 procent twierdzi, że nie czuje się ani dobrze, ani źle, ale dokładnie tak samo jak każdego roku o tej porze. Aż 19 procent nauczycieli uznało, że ich samopoczucie jest kiepskie, ponieważ w wakacje nie udało się im wypocząć tak, jakby tego chcieli. Swoją kondycję jako dobrą określiło 18 procent nauczycieli, a jako znakomitą zaledwie cztery.

Powiat wejherowski: Mniejsze dodatki dla dyrektorów szkół

- W 2010 roku wyniki takiej ankiety wyglądały podobnie - komentuje Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Te dwa lata pokrywają się z pakietem reform szkolnictwa. Pedagodzy są nimi przeciążeni i mają świadomość, że po powrocie do szkoły czeka ich dużo nowych obowiązków. Gdyby reformy były lepiej rozłożone w czasie, być może nauczyciele przywitaliby nowy rok z większym entuzjazmem. Ich komfort psychiczny wpływa w końcu na jakość kształcenia dzieci.

Magdalena Kaszulanis uważa, że przed wypaleniem zawodowym nauczycieli mogą uchronić szkolenia i wsparcie psychologów, które zapewnić powinny urzędy miasta.

Pomorze: Nauczyciele zmierzą czas swojej pracy

Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego ratusza zapewnia, że nauczyciele, którzy są w kiepskiej formie, nie są pozostawiani sami sobie. - Ci, którzy się w takiej sytuacji znajdują, korzystają najczęściej z rocznego urlopu do poratowania zdrowia. W Gdańsku ta liczba jest bardzo duża. W tym roku z takiego urlopu korzysta stu kilkudziesięciu nauczycieli - mówi.

Przypomina także, że dla nauczycieli potrzebujących pomocy istnieje prężnie działająca placówka - Centrum Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli, która pomaga nauczycielom poprzez różne kursy i spotkania. - Wszystko wokół się zmienia, polska szkoła także. To wymóg czasów. Znakomita większość nauczycieli to rozumie - mówi Wołodźko.

Zdaniem dr Pauliny Sobiczewskiej, psycholog edukacji ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, nauczyciele są grupą mocno narażoną na stres związany z wykonywaną pracą. A pierwsze dni po wakacjach mogą być dla nich szczególnie ciężkie.

Pomorze: Odznaczenia dla nauczycieli za Rok Odkrywania Talentów

- Ich stres ma podobne podłoże, co stres uczniów - wynika często z obawy, iż sytuacja, która nadchodzi, będzie w dużym stopniu od nich niezależna i może przerastać ich możliwości, fizyczne i psychiczne - trudna klasa, nowe wymagania dydaktyczne, roszczeniowi rodzice - wyjaśnia Sobiczewska.

Radzi także, aby nauczyciele możliwie jak najczęściej stosowali profilaktykę antystresową, która pozwoli im na nabranie odpowiedniego dystansu i rozładowanie napięcia.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki