Synagoga pomaga przyjaciołom

  Synagoga pomaga przyjaciołom

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Zrujnowany Cmentarz Żydowski na gdańskim Chełmie był przez wiele dziesięcioleci wyrzutem sumienia na mapie miasta. Od pewnego czasu prowadzone są prace nad jego restauracją i właśnie na nią przeznaczony będzie dochód z biletów z niedzielnego koncertu z cyklu "Synagoga dla Przyjaciół".
  W Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu wystąpią zespoły Cukunft i Ircha Pneumatic, czołowi przedstawiciele nurtu łączącego nowoczesną muzykę improwizowaną z tradycją żydowską.
  Zukunft (Przyszłość) to projekt gitarzysty Raphaela Rogińskiego związanego równocześnie ze środowiskami muzycznymi Niemiec i Polski, w Trójmieście znany m.in. z zespołu Shofar z klarnecistą i saksofonistą Mikołajem Trzaską, który zagra tego samego wieczora w składzie Ichy Pneumatic.
  Zukunft w pierwotnym składzie, który oprócz gitarzysty tworzyli klarnecista Paweł Szamburski i saksofonista barytonowy Tomasz Duda, wydał w 2005 r. płytę "Lider fun Mordechaj Gebirtig" z własnymi aranżacjami pieśni krakowskiego poety i kompozytora żydowskiego (1877-1942).

  Po zmianach personalnych grupa wykonuje utwory polskich kompozytorów do wierszy poetów żydowskich, m.in. Icyka Mangera i Mosche Shneura. W synagodze wystąpią w składzie: Rogiński, Szamburski, Michał Górczyński (klarnet) i Paweł Szpura (perkusja).

  Ircha Pneumatic to z kolei kwartet dęty wykorzystujący brzmienia różnych odmian klarnetu, od klasycznego Bb po rzadko używany klarnet basowy. Projekt jest jedną z licznych artystycznych inicjatyw Mikołaja Trzaski, który do współpracy pozyskał najlepszych awangardowych klarnecistów młodego pokolenia. W Ircha Pneumatic oprócz lidera gra dwóch członków Cukunftu - Michał Górczyński i Paweł Szamburski - oraz Wacław Zimpel, znany m.in. z jazzowej formacji Emergency.

  Ideą zespołu jest współczesne spojrzenie na muzykę żydowską w Polsce, a repertuar stanowią utwory nieznanych chasydzkich kompozytorów z terenów dzisiejszej Ukrainy i Polski oraz muzyka współczesna kompozytorów pochodzenia żydowskiego i utwory własne.
  Gdańsk, niedziela, g. 19.00, ul. Partyzantów 7, bilety: 15 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo